Wiadomości

Chiny w Afryce

PEKIN – Zgodnie z informacją chińskiego ministerstwa handlu wymiana handlowa pomiędzy Chinami a Afryką zwiększy się w porównaniu z rokiem zeszłym i przekroczy w roku bieżącym wartość 100 miliardów dolarów. Ministerstwo poinformowało, że wartość wymiany handlowej pomiędzy Chinami i Afryką wzrosła aż o 65% w porównaniu z danymi z zeszłego roku, w pierwszej połowie 2010 roku osiągnęła wartość 61,2 miliarda dolarów.

W związku z globalnym kryzysem ekonomicznym w roku ubiegłym obroty handlowe pomiędzy Chinami a państwami afrykańskimi spadły o 14,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. W roku 2009 wartość tych obrotów wyniosła 91 miliardów dolarów, w roku 2008 zaś 106,8 miliarda.

Rząd chiński wspiera chińskich przedsiębiorców i przedsiębiorstwa, które inwestują w Afryce poinformowało ministerstwo. Obecnie ponad 1600 chińskich przedsiębiorstw inwestuje w Afryce w rolnictwo, górnictwo, produkcję i handel.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button