EdukacjaNaukaWiadomości

Absolwenci STEM w Chinach, Indiach i Europie oraz USA – przepaść rośnie

Światowe Forum Ekonomiczne podało, że w 2016 roku Chiny miały 4,7 miliona nowych absolwentów STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki). W Indiach, innej potędze akademickiej, w tym samym roku było 2,6 mln nowych absolwentów STEM, a w USA – 568 tys. Liczba absolwentów STEM w Chinach przewyższa liczbę absolwentów STEM w USA w stosunku 8,2 do 1.

Przepaść ta będzie się jeszcze powiększać. Nawet skromne prognozy przewidują, że do 2030 r. liczba absolwentów w wieku od 25 do 34 lat w Chinach wzrośnie o kolejne 300%, podczas gdy w #Europie i Stanach Zjednoczonych spodziewany jest wzrost o około 30%.

Do 2030 r. w gospodarkach Chin i Indii może pracować ponad 60% absolwentów kierunków STEM, w porównaniu z zaledwie 8% w Europie i 4% w Stanach Zjednoczonych.

Zakłada się, że ponad 25% absolwentów wyższych uczelni Chin stanowić będą posiadacze dyplomów z filologii, literatury, historii, filozofii, psychologii, socjologii, antropologii, etc. Badania prowadzone w Chinach w ostatnich latach wskazują, że mariaż kierunków STEM z naukami humanistycznymi stanowi silny fundament dla kreatywności i innowacji. “Sama technologia to nie wszystko” – twierdził Steve Jobs. Chińczycy zdecydowanie przyznają mu rację.

__📌__ W tym roku w Chinach przewidywana jest rekordowa liczba absolwentów szkół wyższych: uczelnie opuści

👉10,76 mln osób👈

z licencjatami i dyplomami magisterskimi.
__📌__ W związku z tym Ministerstwo Edukacji (教育部) w okresie od maja do sierpnia 2022 roku włącza się w kampanię poszukiwania miejsc pracy dla absolwentów.
__📌__ Jednym z jej elementów jest zobligowanie szkół wyższych i uniwersytetów do przedstawienia każdemu z absolwentów

👉min. 3 ofert pracy 👈

odpowiadających kompetencjom pozyskanym przez młodych ludzi podczas studiów na danej uczelni💡💡💡.

__📌__ Wśród ponad 590 chińskich uczelni wyższych sporo jest takich, które “produkują posiadaczy dyplomów”. Mechanizm angażujący uczelnie w poszukiwanie pracy dla absolwentów z pewnością zakłóci ten znany i u nas proceder.

Źródło: Yue Bilin / cn24

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button