Wiadomości

Ai Weiwei w areszcie domowym

PEKIN – Ai Weiwei (ur. 1957), chiński artysta, kurator , projektant, architekt, performer i aktywista społeczny został zatrzymany w areszcie domowym do północy, w niedzielę 7 listopada. Powodem powstrzymania Ai przed opuszczeniem miejsca zamieszkania był bankiet, organizowany przez artystę z okazji wyburzenia jego pracowni. Pracownia ta powstała zresztą niejako inicjatywy władz.

Ai Weiwei znany jest na świecie jako współtwórca stadionu narodowego w Pekinie, tzw. “Ptasiego Gniazda”. W Chinach było o nim głośno między innymi w związku z jego inicjatywą demaskowania afery korupcyjnej dotyczącej budowy budynków szkolnych w prowincji Seczuan. Po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce2 lata temu okazało się, że większość tamtejszych budynków szkolnych wybudowano z naruszeniem wszelkich norm bezpieczeństwa. W efekcie wykorzystywania do budowy szkół nieodpowiednich, tanich materiałów wiele budynków szkolnych uległo zburzeniu, grzebiąc pod gruzami setki dzieci. To dzieci stanowiły największą grupę ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Seczuanie. Ai Weiwei, wykorzystując swoją popularność, głośno protestował przeciwko próbom zatuszowania skandalu przez władze prowincjonalne i centralne, korzystając między innymi z internetu, gromadząc wokół swojej osoby bardzo duże grono zwolenników i osób wspierających czynnie jego działania.

Dla tych właśnie osób przygotowywany był bankiet, podczas którego planowano podanie chińskiego wina oraz 10 000 krabów. “Rzeczny krab”, przysmak sezonu jesiennego w Chinach, w języku chińskim brzmi podobnie do słowa “harmonizować”, które funkcjonuje w ChRL jako nieformalne określenie cenzury.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button