Wiadomości

Ai Weiwei wciąż przetrzymywany

PEKIN – Zeszłej nocy rzecznik chińskiej policji poinformował, że znany na Zachodzie chiński artysta Ai Weiwei został zatrzymany w związku z podejrzeniem o dokonaniu przestępstw o charakterze gospodarczym. Tym samym los pekińskiego artysty przestał być tajemnicą. Ai jest przetrzymywany pod pozorem złożenia wyjaśnień.

Zatrzymanie na lotnisku Ai Weiwei'a, znanego na świecie artysty i performera, współtwórcy koncepcji olimpijskiego stadionu narodowego w Pekinie, znanego jako "Ptasie Gniazdo", spotkało się z gwałtowną reakcją środowisk twórczych Chin, Europy Zachodniej i obu Ameryk. Aresztowanie Ai może świadczyć, że skończyła się cierpliwość Pekinu w stosunku do tego artysty, który uchodził w Chinach za nietykalnego. Nie tylko przez wzgląd na swoją międzynarodową sławę, ale również przez pozycję swoich rodziców: ojca, Ai Qinga, cenionego twórcy patriotycznej poezji oraz matkę, Gao Ying, znaną w Chinach pisarkę. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Chinach policja ma 30 dni na to aby definitywnie orzec o winie, lub jej braku za strony zatrzymanego. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby przewidzieć jak rozwinie się sprawa Ai Weiwei.

 

Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button