Wiadomości

Anty-nagroda za papierosy na ekranie

PEKIN – Tegoroczny chiński hit filmowy "Let the Bullets Fly" otrzymał anty-nagrodę filmową za… zbyt dużą ilość scen, gdzie bohaterowie palą papierosy.

Anty-nagroda zwana "Pucharem Popielniczki" ustanowiona została przez Chinese Association on Tobacco Control, chińską organizacje walcząca z paleniem papierosów.

Oprócz "Let the Bullets Fly" "Puchar" otrzymało 18 innych filmów.

Suo Chao, przewodniczący organizacji, powiedział, że sceny z palaczami pojawiają się w filmie "Let the Bullets Fly" co 1,65 minuty i że jest to najbardziej "popielniczkowy" film z 40 najczęściej oglądanych w tym roku w Chinach.

Film opowiada o chińskim środowisku przestępczym lat 20-tych w prowincji Sichuan i wszystko wskazuje na to, że przebije pod względem oglądalności inny chiński hit pt. "Aftershock" w reżyserii Fenga Xiaoganga, który obejrzało już ponad 673 miliony widzów.

Xu Guihua, zastępczyni przewodniczącego CATC, powiedziała, że tego typu filmy propagują pogląd, że palenie jest sexy i czyni z chłopców mężczyzn. "Im więcej dzieci się na to nabierze, tym trudniej będzie naszej organizacji zwalczyć ten szkodliwy nałóg, przez który umiera co roku 1,2 miliona osób".

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że ponad 66% dorosłych Chińczyków, czyli około 350 milionów osób, regularnie pali papierosy.

W lutym tego roku Państwowa Administracja Radia, Filmu i Telewizji wprowadziła limit na reklamy tytoniu w chińskiej telewizji oraz ograniczyła dopuszczalną liczbę scen, w których bohaterowie produkowanych w Chinach filmów palą na ekranie.

Badania wykazały również, że młoda osoba, która widzi celebrytów palących papierosy, jest 16 razy bardziej podatna za popadnięcie w nałóg niż taka, która nie czerpie podobnych wzorów ze sław show businessu.

Źródło: China Daily 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button