Wiadomości

Antykoncepcja – ciemność, widzę ciemność

Najnowsze badania przeprowadzone przez Chińskie Centrum Informacji o Populacji na ponad 40 000 osób, ujawniły przerażająco nikły poziom wiedzy wśród młodych Chinek na temat antykoncepcji i bezpiecznego seksu.

Najpowszechniejszym ostatnio środkiem antykoncepcyjnym używanym przez kobiety jest tzw “morning-after pill”, czyli hormonalna pigułka zażywana do 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego bez żadnych zabezpieczeń. Podstawowym problemem związanym z tym środkiem jest fakt, iż jest to specyfik hormonalny, który powinien być stosowany tylko w wyjątkowych okolicznościach. Tymczasem stosowany jest codziennie, przynosząc nie tylko natychmiastowe efekty uboczne w postaci wymiotów i bólów głowy, ale w dłuższym okresie zaburzają płodność kobiet. Tego rodzaju środki w oczywisty sposób nie zabezpieczają partnerów przed chorobami przenoszonymi droga płciową.

Ponad połowa respondentek przyznała się do stosowania “morning-after pills” ze względu na wygodę stosowania (brak konieczności codziennego zażywania pigułek, jak w przypadku klasycznych środków) oraz łatwy dostęp – pigułki są dostępne w Chinach tak powszechnie, jak tabletki przeciwbólowe w Polsce.

Powszechne nadużywanie pigułek stosowanych następnego dnia po seksie jest wielkim problemem, uważa pekiński seksuolog Ma Xiaonian, który nadzorował przebieg badań. Prawie połowa badanych preferuję taką metodę antykoncepcji ze względu na wygodę.

Większość respondentów zadeklarowało, że wiedzę na temat seksu czerpie z internetu.

Prawie 90% respondentek wyraziło przekonanie, że dbałość o higienę intymną jest dodatkowym gwarantem seksu nie skutkujacego ciążą.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button