Wiadomości

Apelacja 6 najbogatszej kobiety Chin odrzucona

Oto wiadomość, która może być odpowiedzią dla osób zwracających się do mnie z pytaniem o możliwość uruchomienia w Chinach biznesu MLM, który traktowany jest tam jako tzw. biznes piramidowy. Wczoraj sąd odrzucił apelację niedawno jeszcze 6 najbogatszej kobiety ChRL. Dzisiaj ta kobieta już wie, że nie uniknie kary śmierci.

Wysoki Sąd Ludowy Prowincji Zhejiang utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok kary śmierci dla 30 letniej Wu Ying. Sąd przychylił się do opinii oskarżenia, które przedstawiło "odpowiednie i wiarygodne dowody", które stały się podstawą pierwotnego wyroku kary śmierci ogłoszonego w grudniu 2009 roku.

W sentencji sąd ogłosił, że Wu swoimi przewinami uczyniła wielkie szkody całemu narodowi jak również indywidualnym osobom, które powierzyły jej swoje pieniądze. Dlatego też kara dla Wu Ying powinna być odpowiednio surowa. Ogromne kwoty pieniędzy wyłudzone przez oskarżoną jak również wpływ jej czynów na opinię publiczną sprawiają, że według osądu składu sędziowskiego wcześniejszy wyrok był bez wątpienia słuszny.

Zgodnie z procedurami obowiązującymi w ChRL wyrok sądu w Zhejiang będzie rozpatrzony przez Najwyższy Sąd Ludowy w Pekinie.

Wu została pozbawiona wszelkich praw jak i całego posiadanego majątku w roku 2009.

Wu w ramach swojej działalności wyłudziła ponad 770 milionów yuanów (385 złotych) od 19 inwestorów pomiędzy majem 2005 a lutym 2007. W tym czasie Wu Ying była między innymi przedstawiona jako 6 najbogatsza kobieta w Chinach przez Hurun Report's Rich Women's List.

Wu zbudowała firmę oferując transakcje handlowe, które miały przynosić zyski w wysokości 80% w skali roku. Pieniądze pozyskane od pierwotnych inwestorów służyły do budowania reputacji wśród chińskich biznesmenów, wpływy od nowych inwestorów pozwalały wypłacać obiecane dywidendy inwestorom pierwotnym. Już na początku działalności w roku 2005 Wu zanotowała stratę w wysokości 14 milionów yuanów, pomyślała więc, że ratunkiem może być stworzenie nowej firmy, która pozwoli rozwinąć działalność. Tak powstała firma o nazwie Bense Holdings Group Co.

Ku zaskoczeniu władz wyrok wydany na Wu spotkał się z dużym sprzeciwem ze strony społeczeństwa, które głównie za pomocą internetu optuje za złagodzeniem kar, szczególnie w przypadku przestępstw takich jakich dokonała Wu. Na interesach z Wu Ying stracili ludzie posiadające wielkie pieniądze, sam pomysł na biznes, podobny do znanego w Polsce systemu sprzedaży MLM dawał szanse na poprawę sytuacji finansowej wielu niezamożnym osobom. Te właśnie osoby apelują o odstąpienie w przypadku Wu od kary śmierci. 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button