RozmawiamyWiadomości

Asian-European Forum: Przyszłość należy do Azji

22 kwietnia 2021 roku, już po raz kolejny w 11-letniej historii projektu Asian-European Partnership for Development (AEPD) – znanego wcześniej pod nazwą Chinese-European Partnership for Development (CEPD), odbędzie się konferencja Asian-European Forum, która w tym roku otrzymała tytuł „Przyszłość należy do Azji”. W każdej edycji wydarzenie to stanowi punkt kulminacyjny działalności projektu i obecnie uchodzi za największą studencką konferencję poświęconą zagadnieniom współpracy azjatycko-europejskiej.

Leszek Ślazyk weźmie udział w dyskusji z Januszem Piechocińskim i Sławomirem Majmanem w jednym z paneli, o których kilka informacji poniżej.

Asian-European Partnership for Development to inspirujący i wyjątkowy projekt organizowany przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz innych polskich uczelni we współpracy z Samorządem Studentów SGH oraz ze studentami The Hong Kong University of Science and Technology (uznawanego za 8. najlepszą uczelnię w Azji według QS World University Rankings). Już od 11 lat celem projektu jest budowanie silnych więzi na poziomie akademickim, biznesowym oraz kulturowym. AEPD umożliwia młodym ludziom wgląd w sytuację ekonomiczną oraz polityczną, pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji między społecznościami oraz promuje kulturę i tradycję zarówno krajów europejskich, jak i azjatyckich.

Tegoroczne Asian-European Forum poświęcone jest rosnącej pozycji azjatyckich krajów, zwłaszcza Chin, wśród globalnych liderów.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który będzie dotyczył zagadnień geopolitycznych, poruszona zostanie ważna kwestia wynegocjowanej niedawno umowy inwestycyjnej CAI (Comprehensive Agreement on Investment). Panel skupi się przede  wszystkim na tym, jak umowa wpływa na balans sił na świecie, jak prezentuje się w charakterze narzędzia polityki zagranicznej, jak zmienia relacje między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową (ChRL), a także czy może ona być szansą dla Polski.

Kolejna część konferencji, czyli panel biznesowy, poświęcony będzie możliwościom prowadzenia biznesu na rynku chińskim oraz szansom i zagrożeniom dla funkcjonujących tam zagranicznych przedsiębiorstw. Korzystając z doświadczenia prelegentów, przyjrzymy się temu, jak firmy mogą skorzystać z inwestycji w Chinach, a także jakie trudności (zarówno przy wejściu, jak i w dalszej działalności) czekają przedsiębiorców. Omówione zostaną różnice między Wschodem a Zachodem w podejściu do prowadzenia biznesu, a także przeanalizujemy pozycję działających już w Państwie Środka zachodnich przedsiębiorstw.

W trzecim panelu organizatorzy pochylą się nad kulturą Wschodu i jej przenikaniem do świata zachodniego. Na przykładzie Chin, Japonii i Korei zostanie zbadane, w jaki sposób Europa czerpie z kultury popularnej Dalekiego Wschodu. Ponadto omówione zostanie akcentowanie dziedzictwa kulturowego przez kraje azjatyckie i jego wpływ na budowanie partnerskich relacji gospodarczych między Wschodem i Zachodem.

W ramach ostatniego, czwartego panelu dyskusyjnego poruszona zostanie obecnie trwająca rewolucja technologiczna, będąca główną siłą napędową chińskiej gospodarki, której konsekwencje odczuwane są w innych częściach świata. W trakcie panelu przybliżone zostaną tematy m.in. przemysłu kosmicznego, sztucznej inteligencji i eksportu chińskich nowych technologii (takich jak 5G).

Udział w konferencji potwierdzili już m.in. Janusz Piechociński, były wicepremier, czy Paweł Paszak – ekspert w zespole Instytutu Nowej Europy oraz autor analiz i artykułów poświęconych wojnie handlowej, transformacji gospodarczej ChRL oraz rywalizacji w obszarze zaawansowanych technologii.

 Wszystkie osoby interesujące się relacjami azjatycko-europejskimi, biznesem, kulturą Wschodu czy nowymi technologiami, ale także tych, którzy po prostu chcieliby posłuchać interesującej i merytorycznej debaty z udziałem ekspertów najwyższego formatu, zapraszamy do udziału w Asian-European Forum już 22 kwietnia.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u Asian-European Partnership for Development: https://www.facebook.com/aepd.info /

oraz na stronie wydarzenia

https://fb.me/e/UGGJZaGz

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button