Wiadomości

Audytor przyjrzy się dokładniej rządowym wydatkom

PEKIN – Urząd audytora może odegrać znaczną rolę w stabilizacji sytuacji w państwie poprzez zajęcie się  nadzorem nad sprawami, które są w Chinach przyczyną niepokojów społecznych.Liu Jiayi, generalny audytor z Narodowego Biura Rewidencyjnego, wyraził w raporcie dotyczącym minionego niedawno roku 2010 opinię, że praca rewidentów powinna dotyczyć przede wszystkim tak kontrowersyjnych zagadnień, jak wywłaszczenia, zawłaszczenia ziemi i przymusowe rozbiórki.

Liu apeluje w swoim raporcie o “skupienie się na sprawach, które bezpośrednio wpływają na życie obywateli, a zwłaszcza tych, które narażają ich na straty moralne i finansowe”.

Wielu chińskich ekspertów zgadza się z Liu i uważa, że umiejętny audyt może zmniejszyć liczbę publicznych demonstracji i protestów, które rokrocznie liczy się w Chinach w setkach tysięcy.

W zeszłym roku opinią publiczną wstrząsnęła wieść o samospaleniu trojga członków rodziny Zhong, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko przymusowej rozbiórce ich domu w Yihuang w prowincji Jiangxi.

“Tego typu wydarzenia wywołują wśród społeczeństwa określone reakcje, co prowadzi z kolei do narastania niepokoju publicznego i w rezultacie zwiększa prawdopodobieństwo zorganizowania kolejnych demonstracji”, powiedział Wang Xixin, profesor prawa administracyjnego na Uniwersytecie Pekińskim.

Badania wykazały, że w trakcie przeprowadzania procedur wywłaszczeniowych i zawłaszczeniowych bardzo często dochodzi do działań zgoła nieproceduralnych. Profesor Lu Huilin, socjolog Uniwersytetu Pekińskiego, twierdzi, że uważny i ostrożny audyt procedur może doprowadzić do uładzenia i usprawnienia tychże procedur, a tym samym do zmniejszenia poczucia krzywdy obywateli, którzy posuwają się w akcie rozpaczy do rozwiązań ostatecznych, tak jak rodzina Zhong i wiele innych w kraju.

Raport Liu zawierał również niepokojącą informację, że w roku 2010 pracownicy rządu niewłaściwie spożytkowali blisko 30 miliardów yuanów, za co powinny im grozić kary pozbawienia wolności, grzywny i nagany.


Źródło: China Daily, opracował: m.p.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button