LotnictwoWiadomościWiadomości

AVIC uruchamia seryjną produkcję śmigłowca AC352

AVIC uruchamia seryjną produkcję śmigłowca AC352

Według China Aviation Industry Corp. (AVIC), głównego producenta samolotów w Chinach, uruchomiono seryjną produkcję śmigłowca AC352.

Pierwsze egzemplarze mają trafić do użytkowników przed końcem 2024 roku. Jednocześnie trwa certyfikacja przez Administrację Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), której zakończenie zaplanowano do końca 2024 roku.

AC352 jest pierwszym śmigłowcem średniej klasy o udźwigu 7 ton, wspólnie opracowanym przez AVIC i Airbus Helicopters.

Prace nad konstrukcją maszyny rozpoczęto w 2006 roku, a pierwszy lot nowego śmigłowca odbył się w grudniu 2016 roku. Helikopter skonstruowany w oparciu o najnowsze technologie przeznaczony jest do realizacji różnorodnych zadań, udziału w akacjach poszukiwawczych i ratowniczych, pomocy w sytuacjach krytycznych (katastrofy naturalne), transportu personelu, jak i służby w medycznym transporcie lotniczym. Śmigłowiec napędzany dwoma silnikami osiąga:

    • masę startową 4,75 tony,
    • prędkość przelotową około 280 km/h,
    • maksymalny pułap 5720 metrów
    • maksymalny zasięg 1250 km

i może przewieźć 18 osób – pasażerów, pilotów i obsługę techniczną. Projektanci uznają AC352 za jeden z najbardziej komfortowych i ekologicznych śmigłowców średniej wielkości na świecie.

Wielozadaniowy cywilny śmigłowiec użytkowy klasy 7t

Śmigłowiec AC352, rozwijany wspólnie przez Aviation Industry Corporation of China (AVIC) i Airbus Helicopters, zadebiutował na targach China Helicopter Expo we wrześniu 2015 roku.

Wyposażony w silnik turbowentylatorowy WZ-16, śmigłowiec odbył swój pierwszy lot w grudniu 2016 roku w Harbinie, w prowincji Heilongjiang.

Silnik był certyfikowany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Chińską Administrację Lotnictwa Cywilnego (CAAC) odpowiednio do końca 2017 i 2018 roku.

Pierwszym nabywcą  śmigłowców AC352 jest Citic Offshore Helicopter, operator naftowo-gazowy.

Konstrukcja i rozwój AC352

AC352 bazuje na śmigłowcu H175 produkowanym przez Airbus Helicopters. AVIC zaprojektował kluczowe komponenty, w tym główny wirnik i systemy sterowania lotem.

Śmigłowiec wyposażono w pięć kompozytowych łopat wirnika głównego z tytanowymi elastycznymi głowicami. Jego wymiary to 15,7 m długości, 5,3 m wysokości i 14,8 m średnicy wirnika. Airbus Helicopters i AVIC podpisały umowę na wspólną produkcję 1000 śmigłowców AC352 w marcu 2014.

Linie montażowe AC352 znajdują się we Francji i Chinach. Airbus zapewnia montaż i wsparcie, dzieląc zyski ze sprzedaży z AVIC.

Kabina, kokpit i osiągi

Śmigłowiec posiada przestronną kabinę pilotów wyposażoną w systemy awioniczne Helionix. Posiada czteroosiowy automatyczny system sterowania lotem.

AC352 osiąga prędkość przelotową 285 km/h, maksymalną prędkość 315 km/h, ma zasięg 1250 km i jest zdolny wznieść się na maksymalną wysokość 5720 m. Jego masa własna to 4750 kg, a startowa 8000 kg.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button