Wiadomości

Baidu przeprasza i obiecuje poprawę

Korporacja Baidu, chiński odpowiednik Google, zobowiązała się usunąć ze swoich bezpłatnych literackich baz danych wszystkie dzieła literackie, których autorzy nie życzą sobie, by były nieodpłatnie dostępne w sieci.

W wystosowanym 15 marca liście otwartym, ponad 40 chińskich literatów oskarżyło Baidu o kradzież własności intelektualnej i nieposzanowanie praw autorskich. Zażądano od korporacji publicznych przeprosin, rekompensat pieniężnych i natychmiastowego usunięcia z internetu wspomnianych materiałów.

W oficjalnym oświadczeniu rzecznik Baidu powiedział, że rzeczone dzieła literackie były uploadowane przez internautów na serwery Wenku, literackiej bazy danych należącej do Baidu,  i że natychmiast po otrzymaniu powiadomienia rozpoczęto sprawdzanie, czy dzieła literackie znalazły się w internecie za zgodą autorów.

Baidu przeprosiło poszkodowanych twórców i zapewniło, że bardzo szanuje prawa autorskie. Zobowiązało się również utworzyć specjalny system internetowy, dzięki któremu będzie możliwa sprawniejsza kontrola uploadowanych materiałów oraz który pomoże ustalić honoraria dla autorów zamieszczanych w internecie prac naukowych i książek.

Wenku, gdzie znajdowały się nielegalnie rozpowszechniane dzieła literackie, jest otwartą platformą internetową, gdzie szybko i łatwo można wymieniać się plikami tekstowymi. Funkcjonuje od 2009 roku.

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button