Wiadomości

Bank centralny podnosi stopy procentowe

PEKIN – 26 grudnia centralny bank chiński podniesie stopy procentowe dla pożyczek jednorocznych oraz lokat o 25 punktów bazowych, możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Chińskiego Banku Ludowego.
Bank centralny podnosi stopy procentowe już drugi raz w tym roku. 20 sierpnia o 25 punktów bazowych podniesiony już został punkt odniesienia dla naliczania odsetek za pożyczki i lokaty, była to pierwsza tak drastyczna podwyżka od dwóch lat.

KOMENTARZE:

QING WANG, GŁÓWNY CHIŃSKI EKONOMISTA W FIRMIE MORGAN STANLEY W HONG KONGU:

“Ta podwyżka pokazuje, jak bardzo rząd Chin zdeterminowany jest nie dopuścić do wzrostu inflacji.”

“W porównaniu z podniesieniem stóp procentowych, które będzie miało miejsce na początku przyszłego roku, obecna podwyżka, która ma przecież miejsce bezpośrednio przed końcem roku, może okazać się o wiele bardziej brzemienna w skutki. Stopy procentowe średnio- i długoterminowych pożyczek i lokat są naliczane na nowo wraz z początkiem roku, zgodnie z aktualnymi wówczas oprocentowaniami bazowymi.”

XU BIAO, EKONOMISTA W CHIŃSKIM BANKU RZEMIEŚLNICZYM W SHENZEN:

“Dla mnie to niespodzianka. Ponowne podniesienie stóp procentowych może oznaczać, że wkrótce podwyżki następować będą coraz częściej i w większej liczbie sektorów.”

“Powodem ponownej podwyżki może być chęć wpłynięcia na gwałtownie rozwijający się ostatnio rynek nieruchomości. W miastach takich jak Shenzen ceny nieruchomości gwałtownie rosną i bank centralny może chcieć zahamować wzrost cen poprzez podniesienie stóp procentowych.”

HE YIFENG, ANALITYK W FIRMIE HONGUYAN SECURITIES W PEKINIE:

“Jest to jakaś niespodzianka, ale wydaje mi się, że rynek dobrze zareaguje na podniesienie stóp procentowych. Bank centralny podniósł je zaraz przed końcem roku 2010, co zmniejszy szanse na ponowną podwyżkę w nadchodzącym roku 2011. Nie sądzę, by ponowna podwyżka miała nastąpić przed marcem.”

BRIAN JACKSON, EKONOMISTA W ROYAL BANK OF CANADA W HONG KONGU:

“Spodziewaliśmy się podniesienia stóp procentowych gdzieś pod koniec roku, ale chyba nikt się nie spodziewał, że stanie się to w Wigilię. Wątpię, by podniesienie stóp procentowych figurowało na czyjejkolwiek liście prezentów od Świętego Mikołaja, ale uważam, że w związku z aktualną sytuacją Chin, jest to dobre posunięcie. Staje się coraz bardziej jasne, że stosowanie środków ilościowych, takich jak racjonowanie rezerw finansowych, w celu utrzymania w ryzach płynności finansowej i kredytowej, nie wystarczy. Natomiast dostosowywanie oprocentowania jest niezbędne dla kontrolowania obniżek i wzrostu cen. Podniesienie stóp procentowych oznacza, że Pekin dochodzi do podobnych wniosków. Spodziewamy się kolejnego 75-punktowego podniesienia stóp procentowych w nadchodzącym roku 2011.”

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button