Wiadomości

Bank Światowy: Chiny wyhamują wzrost ekonomiczny

PEKIN – W 2011 roku Chiny wyhamują wzrost ekonomiczny do 8,5% po intensywnym roku 2010, kiedy utrzymywał się on na poziomie 10%. Bank Światowy twierdzi jednak, że druga największa potęga ekonomiczna będzie w dalszym ciągu głównym punktem inwestycyjnym w Azji.W raporcie Banku Centralnego czytamy, że ogólny wzrost ekonomiczny w państwach azjatyckich zmaleje z 10% do 8%. Ponieważ rząd ChRL ograniczy eksport towarów za granicę, będzie próbował zahamować inflację rezygnując z dalszych kredytów oraz obniżyć ceny nieruchomości.

“Wschodnia Azja jest w wystarczająco dobrej kondycji ekonomicznej, by pozwolić sobie na niewielkie spowolnienie wzrostu ekonomicznego do roku 2012. Chiny natomiast w dalszym ciągu będą azjatyckim centrum ekonomicznym i finansowym”, twierdzą amerykańscy specjaliści od bankowości.

Wiele krajów Azji, takich jak Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Filipiny, Malezja, wyspy Fiji oraz Vanuatu, zmaga się obecnie z inflacją, która objawia się przede wszystkim rosnącymi cenami żywności.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button