Wiadomości

Bankiet Ai Weiwei odbył się bez gospodarza

SZANGHAJ – Pomimo nałożenia na Ai Weiwei aresztu domowego w Pekinie bankiet organizowany przez niego dla “uświetnienia” zburzenia jego studia odbył się.

Bankiet 10 000 rzecznych krabów (więcej szczegółów przekazałem tutaj) odbył się w Szanghaju dzięki przybyciu setek zaproszonych gości. Pomimo nieobecności organizatora i gospodarza zaproszeni goście postanowili sami czynić “honory domy”. Wielu gości przybyło na bankiet pomimo zakazu i ostrzeżeń różnych przedstawicieli władz. Goście pozostawali w kontakcie z aresztowanym gospodarzem dzięki telefonom komórkowym i twitterowi, poprzez którego Ai Weiwei otrzymywał zdjęcia z przyjęcia.

Ku zaskoczeniu gości przyjęcie nie zostało przerwane przez policję. Stało się tak zapewne dlatego, że władze Szanghaju przywiązują znacznie większą wagę do wizerunku publicznego i międzynarodowej opinii publicznej niż w przypadku władz municypalnych Pekinu.

Studio Ai Weiwei w Szanghaju zostało wybudowane na życzenie i za namową władz tego miasta. W lipcu artysta otrzymał informację o nakazie wyburzenia zaledwie ukończonego budynku. Poinformowano Ai, że zgodnie z opinią anonimowych urzędników wyższego szczebla budynek ten został wybudowany nielegalnie. Jednocześnie władze Szanghaju złożyły Ai Weiwei propozycję odkupienia nieruchomości. Artysta odmówił zadając proste pytanie: jak władze mogą kupić coś co uznają za nielegalne?

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button