Wiadomości

Barack Obama reklamuje chiński fast food

Chińska inwencja twórcza nie zna granic, a zwłaszcza, jak się okazuje, w kontekście sztuki typowo użytkowej. Logo powstałej niedawno w Chinach restauracji, w której menu figurują przede wszystkim rozmaite dania z kurczaka, które zarówno w smaku jak i w wyglądzie kojarzą się z amerykańską sieciówką KFC, zamieszczono wizerunek prezydenta USA Baracka Obamy.


Zarówno czcionka jak i kolorystyka logo stanowią ewidentną "zżynkę" z loga KFC. Jedynym elementem różniącym obydwa znaki handlowe jest twarz amerykańskiego prezydenta w miejscu, gdzie w oryginalnym logo widnieje rozciągnięta w uśmiechu twarz Pułkownika.

Sieć nosi nazwę Obama Fried Chicken, w skrócie OFC (dwie z trzech użytych liter obecne są również w logo KFC) i, jak wyjaśnia jej rzecznik, twarzy Obamy użyto, ponieważ "wszystko co amerykańskie bardzo dobrze się Chińczykom kojarzy".

Trudno w to uwierzyć, ale nie jest to pierwszy w historii chińskiego przemysłu gastronomicznego przypadek użycia wizerunku Obamy do promocji potraw z kurczaka. Jakiś czas temu prezydencka facjata ukazała się w reklamie innego fast foodu, gdzie, jakże by inaczej, zjeść można głównie potrawy z kurczaka.

Amerykanom, którzy są bardzo wyczuleni na kwestie rasowe, logo kojarzy się nieco gorzej, ponieważ pieczony kurczak jest jedną z ulubionych potraw stereotypowego Afroamerykanina. Pytanie brzmi jednak, czy można zarzucać Chińczykom rasizm czy też jedynie niefrasobliwość i osobliwe poczucie humoru?

Jedno jest pewne, nowa restauracja w Stanach się nie przyjmie. Ale może i nie musi – w Chinach amatorów kurczaka jest na pęczki.

 
Z ostatniej chwili: sieć OFC postanowiła zmienić nazwę. Obama nie kręci zjadaczy drobiu w panierce. Fast foody nazywać się będą UFO. Też dobrze. I uczciwie. jakby właściciele mówili konsumentom wprost" "Ch…. wie co tam jest w tej waszej bułce".
 
Źródło: weidasianews, opracował: m.p., l.s.
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button