Wiadomości

Bawełna drożeje – podrożeje odzież

LONDYN – Ceny bawełny zwyżkują nieustannie od paru miesięcy. Taka sytuacja musi mieć przełożenie na ceny detaliczne odzieży. Duże sieci odzieżowe w Anglii już informują, że od stycznia 2011 średnie ceny detaliczne oferowanych przez nie towarów wzrosną o 5 do 8%.

Jeśli ceny bawełny na giełdach towarowych będą nadal rosnąć, w drugim kwartale 2011 roku nastąpią kolejne podwyżki cen na metkach sklepowych.

Obecnie bawełna osiągnęła najwyższe ceny od 15 lat w związku z powodziami w Pakistanie i Chinach. Do kłopotów na rynku przyczyniły się też nietypowa pogoda w Stanach Zjednoczonych, które są trzecim światowym producentem tego surowca, oraz embargo na eksport bawełny z Indii. Jednocześnie spekulanci zakupili wielkie ilości bawełny w nadziei na zyski.

Od lata ceny surowca wzrosły o 80 proc. Tymczasem dalsze wzrosty mogą osłabić zainteresowanie klientów sklepów odzieżowych wobec i tak niepewnej koniunktury gospodarczej.

Według analityków w dłuższym okresie sytuacja powinna się ustabilizować, choć ostatnio bańki spekulacyjne na rynkach surowców trwają dłużej i rosną do większych rozmiarów, niż można się spodziewać.

Na początku października inne czołowe marki branży odzieżowej , takie jak H&M i Levis Strauss także zapowiadały wzrosty cen. Na razie nie słychać takich komunikatów ze strony największych firm odzieżowych w Polsce, chociaż oczywiste jest, że i one muszą reagować na zmiany cen na światowych rynkach.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button