Wiadomości

Bezzałogowa linia kolei podziemnej uruchomiona

GUANGZHOU – Pierwsza w pełni automatyczna linia metro w Chinach została uruchomiona w Kantonie. Łączy ona centrum biznesowe miasta z nabrzeżem Rzeki Perłowej.

Pociągi linii nazwanej  w skrócie APM (automated people mover)  wyruszające co 7 minut ze stacji Pagoda Chigang oraz ze stacji Linhexi są w pełni kontrolowane automatycznie z centrum dowodzenia bez udziału żywych maszynistów. Systemy alarmowe oraz sprzęt ratunkowy wewnątrz każdego wagonu pozwalają pasażerom skontaktować się w każdej chwili z obsługą metra w przypadku takiej konieczności.

Po uruchomieniu metra w poniedziałek zamknięto dwie stacje: Chigang Pagoda i Haixinsha. Wszystko za sprawą przygotowań i prób przed ceremonią otwarcia azjatyckich igrzysk olimpijskich, która odbędzie się w piątek.

Linia APM łączy tradycyjne linie metra kantońskiego numer 1 i 3. Z okazji uruchomienia nowej linii zarząd metra zadecydował w ostatni piątek, że na czas przed i w czasie Asiady, przejazdy metrem w Kantonie będą darmowe. Zrezygnowano z tego planu już w poniedziałek, ponieważ tłumy pasażerów “za darmo” sparaliżowały w zeszły weekend cały system podziemnej kolei w mieście. Metro w Kantonie, składające się z 8 linii przewozi codziennie prawie 4 milionów mieszkańców. W czasie weekendu darmowych przejazdów liczba ta wzrosła do 7,75 milionów pasażerów.

Linia APM jest jedną z atrakcji przygotowywanych z okazji azjatyckich igrzysk olimpijskich. Pospieszne kończenie tej inwestycji pociągnęło za sobą wiele niedopatrzeń, które ogłosił publicznie jeden z głównych inżynierów nadzorujących realizację projektu.Władze twierdzą, że wszystko jest w porządku. Miejmy nadzieję, że inżynier się myli.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button