Wiadomości

Blokada Gmaila?

Firma Google oskarżyła Pekin o zakłócanie pracy jej serwisu pocztowego Gmail poprzez zastosowanie wyrafinowanego programu komputerowego. Oskarżenie to jest efektem ogromnej ilości skarg chińskich użytkowników Gmail, którzy od kilku tygodni mieli problemy z użytkowaniem tego dotychczas niezawodnego systemu poczty elektronicznej.Rzecznik prasowy Google poinformował, że firma przeprowadziła szczegółowe dochodzenie, aby wyjaśnić przyczyny problemu zgłaszanego przez chińskich użytkowników. Nie znaleziono żadnych przyczyn sprzętowych, ani programowych w systemach Google, które mogłyby być przyczyną tego typu niedogodności. Specjaliści Google są przekonani, że za sprawą stoją chińscy twórcy “Wielkiego Cyfrowego Muru”, którzy tym razem postanowili zastosować bardziej wyrafinowane metody niż tradycyjne (w innych przypadkach) zablokowanie serwisu. Gmail jest bardzo popularny w Chinach, jego blokada z pewnością wywołałaby ogromne niezadowolenie wśród chińskiej społeczności internetowej. Dlatego też, według ludzi z Google, zastosowano specjalne oprogramowanie, które ma za zadanie przekonać użytkowników, że poczta Gmail jest zawodna, a co za tym idzie, że czas poszukać czegoś pewniejszego w Chinach.

Serwis pocztowy Google jest niedostępny dla chińskich serwerów monitorujących pocztę elektroniczną. Chińskie systemy pocztowe są pod tym względem transparentne, treść poczty elektronicznej jest dostępna dla służb zajmujących się cenzurą tego typu komunikacji w Chinach. Stąd, jak twierdzą chińscy eksperci IT, taka specyficzna forma ataku na Google i Gmail. Chodzi o zredukowanie ilości “hermetycznych” dla chińskich cenzorów przekazów na rzecz tych łatwych do kontrolowania.

Biorąc pod uwagę ilość użytkowników internetu i poczty elektronicznej w Chinach warto zastanowić się nad ilością osób zajmujących się kontrolą przekazywanych tam elektronicznie wiadomości. Muszą to być liczby astronomiczne.


Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button