Chiny subiektywniePolska

Pociągi 2021, czyli opowieść o żelaznym wilku

W 2021 roku „stan posiadania” chińskich kolei zwiększy się o około 3.700 kilometrów nowych torów. W zeszłym roku Chiny oddały do użytku 4.933 km nowych linii kolejowych, a ogółem zainwestowały w tym okresie 781,9 mld juanów (~445,7 mld PLN) w aktywa trwałe.

W 2020 roku chińskie koleje obsłużyły 2,16 mld podróżnych. W bieżącym roku operator chińskich kolei, czyli China State Railway Group Co. Ltd. przewiduje, ze liczba ta zwiększy się do 3,11 mld pasażerów. Oznaczać to będzie wzrost o prawie 44 % rok do roku.

Węzeł kolei szybkich w budowie

W 2012 roku Polskę odwiedził ówczesny premier Chin Wen Jiabao. Kończąc urzędowanie przywiózł do Europy Wschodniej swój pożegnalny projekt, czyli inicjatywę 16+1. Inauguracyjne spotkanie tego formatu odbyło się w Warszawie, ponieważ wedle chińskich założeń to Polska miała być głównym partnerem ChRL w ramach projektu. Premier Wen Jiabao przywiózł też konkretną propozycję zawartą w 12 punktach (konia z rzędem temu, kto zachował ich treść). Była tam m.in. mowa o budowie eksperymentalnego odcinka kolei dużych prędkości, był też budżet 10 miliardów dolarów. Strona polska w ogóle nie zareagowała na tę propozycję. Niektórzy uznawali, ze Chińczycy przegrali z genialnie prostą myślą ówczesnego szefa polskiego MSZ Radka Sikorskiego, że „z komunistami interesów się nie robi”. Ja jednak podejrzewam, że zwyczajnie nikt nie wiedział, czy w ogóle ciągnąć temat, no i jak ciągnąć, żeby coś na tym zarobić. Polska proza powiatowa…

W ciągu 15 lat długość linii kolei dużych prędkości w Chinach ma przekroczyć 72 tysiące kilometrów. Stacje pojawią się w każdym mieście powiatowym Państwa Środka.

Dziś długość samych linii kolei dużych prędkości w Chinach przekracza 36 tysięcy kilometrów. Poruszają się po nich chińskie pociągi z prędkością (w zależności od generacji „bullet train”) od 320 do 350 km/h. Najnowsza generacja pociągów ma poruszać się z prędkością do 400 km/h. W 2025 roku ruszą dwie ponad stu kilometrowe odcinki pilotażowe kolei magnetycznej. Tu składy poruszać się będą z prędkością 600 km/h. Pod koniec 2020 roku do eksploatacji wszedł w Chinach towarowy pociąg dużych prędkości. To pierwszy pociąg towarowy na świecie, który porusza się z prędkością 350 km/h.

  • odległość Wrocław – Warszawa to ok. 370 kilometrów.
  • odległość Kraków – Warszawa to ok. 300 kilometrów.
  • odległość Gdynia – Warszawa to ok. 380 kilometrów.
  • odległość Rzeszów – Warszawa to ok. 320 kilometrów.
  • odległość Wrocław – Warszawa to ok. 370 kilometrów.
  • odległość Szczecin – Warszawa to ok. 570 kilometrów.

Podróżowanie pociągami szybkimi z każdego zakątka Polski do stolicy kraju zajmowałoby od niecałej godziny do maksymalnie 2 godzin. Polska miałaby szanse być podówczas państwem „kompaktowym”, z centralą w Warszawie i bardzo bliską „centrum” prowincją. Ale stało się inaczej.

Trasy kolei szybkich w Chinach prowadzone są zazwyczaj na specjalnych estakadach. Pozwala to rozwiązać niezliczona liczbę problemów typowych dla typowych tras naziemnych.

W 1921 roku mieliśmy w Polsce 15 947 kilometrów dróg żelaznych. W roku 2016 – 19 214 kilometrów linii kolejowych. Na nielicznych odcinkach pociągi pasażerskie mogą się poruszać w Polsce z prędkością do 200 km/h. Pociągi towarowe poruszają się ze średnią prędkością 20 km/h.

W bieżącym roku „stan posiadania” chińskich kolei zwiększy się o około 3.700 kilometrów nowych torów. Głównie dla kolei dużych prędkości.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button