Wiadomości

Brak talentów hamuje postęp Chin

PEKIN – Pomimo ogromnej liczby ludności, wśród której powinny znajdować się proporcjonalnie duże ilości jednostek wybitnie utalentowanych to właśnie brak takich osób, obdarzonych umiejętnością niekonwencjonalnego myślenia, jest największą przeszkodą na drodze Chin do zbudowania wysoce innowacyjnego państwa.

Yin Weimin minister zasobów ludzkich i bezpieczeństwa społecznego, stwierdził, że Chiny nie posiadają struktury zarządzania swoimi zasobami ludzkimi, która odpowiadałyby potrzebom tego kraju w zakresie pozyskiwania wysoce utalentowanych osób będących w stanie napędzać jego gospodarkę oraz wspierać jego przemiany społeczne.

Brak specjalistów oraz innowacyjnych talentów jest kluczowym problemem Chin na drodze do zbudowania nowoczesnego państwa i zmiany jego obecnego modelu ekonomiczno-gospodarczego, dodał minister. Na przykład w przemyśle telekomunikacyjnym grupa osób wspierających rozwój tej branży oryginalną myślą techniczną to zaledwie 0,14% całego zespołu technicznego. Dział badania i rozwoju w tej branży w Chinach zatrudnia 1,26% ogółu pracowników. Tymczasem w USA jest to 6% a w Japonii 5%.

Wypowiedź ministra nie jest pierwszym głosem w tej sprawie w ostatnich miesiącach. Chiny mając ogromne ambicje jeśli chodzi o konkurencję z krajami wysoko rozwiniętymi technologicznie ciągle pozostają wyłącznie naśladowcą, nowe technologie muszą po prostu kupować. Kraj o pozornie ogromnym potencjale ludzkim nie jest w stanie dać świata naukowca, lub grupy badaczy godnych zdobycia nagrody Nobla. To obecnie jeden z największych kompleksów Pekinu.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button