Wiadomości

Burze piaskowe pustoszą północny-wschód Chin

LANZHOU – Położoną na północnym-wschodzie kraju chińską prowincję Gansu nawiedziły gwałtowne burze piaskowe, które niszczą tysiące hektarów upraw i poważnie utrudniając życie obywatelom.

Jak podają lokalne władze, żywioł zniszczył jak dotąd około 4,7 tysiąca hektarów upraw, a w gwałtownej nawałnicy, jaka przetoczyła się w czwartek przez powiat Jinta, ucierpiało prawie 80 tysięcy osób i uszkodzonych zostało ponad 20 tysięcy domów.

Burze piaskowe szaleją w Gansu od czwartku po południu. Prędkość wiatru dochodzi do 25 metrów na sekundę, a widoczność ograniczona jest do 100 metrów, podaje Centralne Obserwatorium Meteorologiczne w mieście Lanzhou w Gansu.

Meteorolodzy dzielą burze piaskowe w zależności od widoczności. Przy widoczności poniżej 500 metrów mamy do czynienia z "gwałtowną" burzą, a kiedy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów, kwalifikuje się ją jako "bardzo gwałtowną".


 

Niszczycielskie nawałnice przetaczają się również przez Regiony Autonomiczne Mongolii Wewnętrznej i Xinjiang Uygur.

W 2010 roku w wyniku burz piaskowych zginęły w Gansu 4 osoby i zawaliły się 574 domy.


Źródło: Xinhua Agency, The Global Times

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button