Wiadomości

Były minister kolei skazany na karę śmierci w zawieszeniu

Dzisiaj przed południem Sąd Ludowy Wyższej Instancji nr 2 w Pekinie wydał wyrok śmierci w zawieszeniu na dwa lata dla Liu Zhijuna, byłego Ministra Kolei ChRL. Za podstawę wyroku uznano udowodnione Liu winy łapownictwa i wykorzystywania swojej pozycji w hierarchii władzy.

To być może pierwszy z serii ostrzegawczych procesów najwyższych urzędników chińskich, których niedawno ostatnio oskarżono o łapownictwo i nadużycie władzy. Liu Zhijun przez lata był gwiazdą wśród pekińskich notabli. To pod jego kierownictwem uruchomiono projekt budowy największej na świecie sieci super szybkich pociągów. On to siedział za sterami pociągu w dziewiczym kursie pomiędzy Pekinem a Szanghajem. Ponieważ projekt kolejowy stanowił oczko w głowie Hu Jintao, Liu Zhijun posiadł wpływy daleko wykraczające poza funkcję „prostego” ministra.

Sąd w uzasadnieniu wyroku oświadczył, że w latach 1986 – 2011 Liu wykorzystywał swoją pozycję najpierw jako lokalny urzędnik kolejowy, a potem również jako Minister Kolei, pomagając 11 osobom, w tym Shao Slipingowi i Ding Yuxinowi wygrywać przetargi na reklamę, projekty budowlane oraz kontrakty transportowe. W zamian przyjął 64,6 miliona yuanów (ponad 33 miliony złotych). Liu przyznał się do winy i ujawnił wiele szczegółów, których nie odkryli śledczy. Sąd uznał, że zarówno postawa oskarżonego, jak i fakt, że jego skonfiskowany majątek pozwala pokryć straty poniesione przez państwo i naród, dlatego też zamienił bezwzględną karę śmierci na karę w zawieszeniu.

W praktyce oznacza to, że jeśli w ciągu najbliższych 2 lat Liu nie zostanie ponownie oskarżony o jakieś przestępstwo, kara śmierci zostanie zamieniona mu na dożywocie.

Jeśli nikt nie ma w Chinach wątpliwości, że Liu Zhijun czerpał korzyści finansowe z zajmowanych stanowisk, to skala jego przestępstwa określona przez sąd budzi powszechne rozbawienie. Biorąc pod uwagę kwoty, które w ostatnich 30 latach przeznaczono na rozbudowę sieci kolejowych, w tym szczególnie na projekt super szybkich pociągów, suma 60 milionów yuanów stanowi zapewne owe drobne „na waciki” jak mawiała żona Siary.

Źródło: The Global Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button