Blog importeraWiadomości

Były prezes XCMG Europa oskarżony o wyłudzenie 2,5 mln zł

KATOWICE – Do 10 lat więzienia grozi Michałowi M., byłemu prezesowi spółki XCMG Europa, która była największym polskim importerem chińskich maszyn budowlanych. Michał M. podejrzany jest o wyłudzenie 2,5 miliona złotych.

Jeśli sąd wyrazi zgodę, to Michał M. dostanie wyrok w zawieszeniu, bo taką karę uzgodnił z prokuraturą. Na ławie oskarżonych śledczy posadzili także 38-letniego Arkadego K. z Rosji, który był zdaniem prokuratury fikcyjnym prezesem spółki Dainong z Katowic. Firma ta w latach 2002-04 była dilerem maszyn budowlanych Huty Stalowa Wola. Michał M. z kolei w śląskiej firmie był prokurentem i jednocześnie prezesem spółki Hortpak (dziś polskiego oddziału XCMG Europa).

Według prokuratury w rzeczywistości to M. podejmował wszystkie decyzje w spółce Dainong, która w 2004 r. znalazła kupców na pięć maszyn budowlanych (koparki i koparkoładowarki) z HSW. Huta z tej transakcji dostała pieniądze tylko za jedną maszynę. Prokuratura oskarżyła Michała M. o przywłaszczenie sprzętu HSW wartego ponad 1,2 mln zł. Kolejne prawie 2,5 mln zdaniem śledczych M. wyłudził ze spółki Dainong. Z ustaleń prokuratury wynika, że Arkady K. mu w tym pomagał, wystawiając fałszywe dokumenty świadczące o tym, że to niby do niego trafiły pieniądze.

Wynik prokuratorskiego śledztwa "Gazeta" ujawniła 24 czerwca. Trzy dni później publikacji Michał M. został odwołany. "Dotychczasowa moja współpraca z Państwem była dla mnie zaszczytem" – napisał M. do Rady Nadzorczej XCMG Europa.

Jemu i Arkademu K. grozi do 10 lat więzienia. Rosjanin po ośmiu miesiącach wyszedł z aresztu. Musiał wpłacić 50 tys. zł poręczenia majątkowego i ma zakaz opuszczania kraju.

Źródło: gazeta.pl

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button