Wiadomości

Carrefour bije się w piersi i tworzy “centrum cenowe”

W jednym z chińskich Carrefourów w Guangzhou powstało “centrum cenowe”, którego zadaniem będzie nadzór cen sprzedawanych w sklepie produktów.

W zeszłym miesiącu niektórym sklepom sieci udowodniono, że zawyżały ceny produktów wyłudzając w ten sposób od klientów pokaźne sumy pieniędzy. Nowe centrum jest zarówno aktem skruchy szefostwa Carrefour China jak i dowodem na to, że jest ono zdecydowane nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości.

Kontrolerzy cen będą mieli za zadanie udzielać informacji odnośnie cen, rozwiązywać dotyczące ich spory oraz zwracać klientom nadpłacone kwoty. Będą również pilnować, by sklep prawidłowo naliczał ceny sprzedawanych produktów w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Podobne centra mogą wkrótce powstać w Carrefourach w Szanghaju, Kunming, Shenyang i Chongqing.

W czasie ceremonii otwarcia centrum cenowego, wiceprezes Carrefour China, Hardy Cao, powiedział, że centrum pozwoli Carrefourowi odbudować nadszarpnięty skandalami cenowymi wizerunek oraz wprowadzić większą dyscyplinę wśród pracowników.

“Przyznajemy się do popełnionych błędów i gotowi jesteśmy ponieść konsekwencje”, dodał.

Podczas przeprowadzonych w ostatnich miesiącach kontroli w 19 sklepach sieci Carrefour i Wal-mart wykryto liczne przypadki nieuzasadnionego zawyżania cen. Sprawa szybko przedostała się do mediów, a na sklepy nałożono potężne grzywny kilkukrotnie przewyższające łączną nadpłaconą przez klientów kwotę lub, w przypadku gdy jej oszacowanie nie było możliwe, domyślną karę 500 tysięcy yuanów (250 tysięcy złotych).

Grzywny zostały uiszczone, klientom zwrócono pieniądze, a sklepy opublikowały oficjalne przeprosiny.

“Jeśli nowo otwarte centrum cenowe okaże się użyteczne, podobne powstaną w innych sklepach sieci”, zapowiedział Cao.

W Chinach otwarto jak dotąd 185 Carrefourów, a do końca tego roku otwartych zostanie kolejnych 25.

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button