Wiadomości

Carrefour w ChRL ukarany grzywną

SZANGHAJ – Pracownicy sieci hipermarketów Carrefour wprowadzali klientów w błąd za pomocą tablic i metek z cenami, które miały sugerować, że dane produkty oferowane są po obniżonych cenach, w rzeczywistości nakłaniały zaś konsumentów do nieświadomego zakupu droższych towarów, które nie objęte były promocjami cenowymi.

Oszustwo wykryte zostało przez pracowników Narodowego Radia Chińskiego (CNR), którzy powiadomili Narodową Komisję Rozwoju i Reform (NDRC). Przeprowadzone przez Komisję badania potwierdziły, że kierownictwo hipermarketów wprowadza klientów w błąd za pomocą nieprawdziwych informacji dotyczących aktualnych cen wielu produktów, sugerując, że ceny tych produktów zostały znacznie obniżone, kiedy tymczasem, albo nie uległy one żadnym zmianom, albo zostały podniesione w porównaniu z cenami wcześniej obowiązującymi w sieci.

Komisja orzekła, że w sklepach Carrefour w Szanghaju, Changchun, Harbin, Wuhan i Changsha posługiwano się tego typu manipulacjami, aby sprzedać większą ilości towaru podczas wyprzedaży.

Na szefostwo sieci nałożona zostanie grzywna w wysokości 500 000 yuanów (około 250 000 złotych). Komisja zaapelowała ponadto do klientów o uważniejsze przyglądanie się cenom kupowanych produktów.

Źródło: China Daily, opracowali: m.p., l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button