Wiadomości

China Expo: Nowe porozumienie o współpracy polsko-chińskiej

Podczas III Targów China Expo Poland, 12 września br., zawarte zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Chińską Radą Promocji Handlu Zagranicznego – oddział w Taizhou (CCPIT Taizhou) – największą i najważniejszą instytucją działającą na rzecz promowania międzynarodowej wymiany handlowej w Chinach – a firmą Międzynarodowe Targi Polska – organizatorem China Expo Poland. Celem porozumienia ma być promowanie współpracy gospodarczej i handlowej między Polską a Państwem Środka oraz zapewnienie przedsiębiorcom z obu krajów korzystnych warunków do rozwoju na zagranicznych rynkach. Umowa zostanie podpisana na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia.

– Chcemy wzmocnić wymianę handlową i relacje ekonomiczne między Polską a Chinami. Bardzo liczymy, że China Expo Poland pozwoli Polakom dowiedzieć się więcej na temat Chin i naszych produktów, a jednocześnie chińscy przedsiębiorcy lepiej poznają polski rynek. Dzięki temu wartość wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji w naszych krajach powinna się zwiększać z roku na rok. Chcielibyśmy także, by więcej Polaków odwiedzało Chiny – mówi Mao Wanqing, prezes Rady Promocji Handlu Międzynarodowego miasta Taizhou.

– Chiny są obecnie drugą największą gospodarką światową, która cały czas dynamicznie się rozwija.  Tylko w ubiegłym roku według danych Narodowego Biura Statystycznego w Chinach PKB w tym kraju wzrosło o 7,7% i osiągnęło wartość 8,5 biliona dolarów. Dla Polski to największy partner handlowy w Azji pod kątem wartości wymiany gospodarczej, a także wielkości importu. Co ważne, ta wymiana nadal rośnie, a Chińczycy wciąż widzą potencjał w zakresie zwiększania współpracy. Co roku na China Expo Poland przyjeżdża do Polski wielu chińskich przedsiębiorców, by poszukiwać u nas partnerów handlowych. Porozumienie z CCPIT jest kolejnym krokiem mającym wspierać budowanie relacji biznesowych pomiędzy firmami z obu krajów. Liczymy, że ta współpraca przyczyni się też do promowania polskich produktów na zagranicznych rynkach i zwiększania naszego eksportu do Chin – przyznaje Bartosz Sosnowski, prezes firmy Międzynarodowe Targi Polska, która wspólnie z China Town Travel organizuje polsko-chińskie targi biznesowe China Expo Poland.

Chińska Rada Promocji Handlu Zagranicznego (CCPIT) jest największą i najważniejszą instytucją działającą na rzecz promowania międzynarodowej wymiany handlowej w Chinach. Zrzesza najważniejsze przedsiębiorstwa i organizacje w różnych regionach Państwa Środka. Oddział CCPIT w Taizhou utrzymuje bliskie kontakty z ponad tysiącami firm eksportowych rocznie. Organizuje grupy złożone z lokalnych przedsiębiorstw i wysyła je, by uczestniczyły w międzynarodowych imprezach targowych, jak China Expo Poland.

 – Oddział w Taizhou Chińskiej Rady Promocji Handlu Zagranicznego od pierwszej edycji China Expo Poland wspiera targi z pozycji partnera. W tym roku zdecydował się zwiększyć swoje zaangażowanie w budowanie polsko-chińskich relacji, czego efektem będzie porozumienie o współpracy strategicznej. Poza promocją handlu na linii Polska-Chiny i ułatwianiu relacji biznesowych między chińskimi i polskimi przedsiębiorcami, zakłada ono utrzymywanie regularnych i częstych kontaktów pomiędzy naszymi organizacjami dla potrzeb wymiany informacji gospodarczych. Co więcej, będziemy wzajemnie organizować wizyty w obu krajach, co pozwoli rozwijać dwustronne stosunki gospodarcze – wyjaśnia Bartosz Sosnowski.

Międzynarodowe Targi Polska od 2011 roku organizuje China Expo Poland, największą w Polsce imprezę wystawienniczą w całości dedykowaną współpracy gospodarczej z Państwem Środka. Wydarzenie od pierwszej edycji gromadzi osobistości ze świata polityki, dyplomacji i biznesu z kraju oraz zagranicy. Na tegoroczne China Expo Poland do Warszawy przyjedzie około 200 chińskich wystawców, głównie z branży motoryzacyjnej i wyposażenia wnętrz, którzy przez trzy dni będą prezentować najnowsze produkty i poszukiwać wśród polskich przedsiębiorców partnerów do współpracy. Targom towarzyszyć będą konferencje dot. zasad prowadzenia relacji z dalekowschodnimi partnerami, w tym z zakresu eksportu i importu oraz szereg atrakcji nawiązujących do chińskiej kultury i tradycji.

III China Expo Poland odbędą się w dniach 12-14 września br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Patronaty honorowe nad tegoroczną edycją objęli: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Związek Banków Polskich, Stowarzyszenie Eksporterów Polskich oraz Polski Związek Motorowy. Partnerem strategicznym wydarzenia są linie lotnicze Finnair, merytorycznym – Polska Izba Motoryzacji, a sponsorem – firma Klucz Mobile.

Więcej na stronie www.chinaexpo.pl.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button