Wiadomości

Konsolidacja dużych kopalń węgla

PEKIN – Rząd chiński zalecił zwiększenie wysiłków mających na celu konsolidację kopalń węgla w celu zmniejszenia ilości małych, przestarzałych zakładów wydobywczych, ogłosiło biuro główne chińskiej Rady Państwa.

Państwowa Komisja Rozwoju i Reform wydała rozporządzenie skierowane do największych firm zajmujących się wydobyciem węgla w prowincjach Shanxi, Mongolia Wewnętrzna, Henan i Shaanxi, zalecające im koncentrację dużych kopalń i likwidację tych małych i przestarzałych.

Komisja zaleciła również organom odpowiedzialnym w prowincjach Heilongjiang, Hunan, Sichuan, Guizhou i Yunnan przyspieszenie fuzji i przejęć w przemyśle węglowym dla zmniejszenia ilości firm zajmujących się wydobyciem węgla.

Chiny dążą do stworzenia grupy firm, które będą w stanie wydobywać rocznie nie mniej niż 50 milionów ton każda. Ogólne wydobycia węgla w Chinach przez tej wielkości przedsiębiorstwa powinno zaspokajać nie mniej niż 50% zapotrzebowania Ch.R. L na ten minerał. Komisja nie sprecyzowała jednak w jakim czasie ten cel ma być osiągnięty.

He Youguo, przedstawiciel Centrum Rozwoju Chińskiego Przemysłu Węglowego powiedział, że Chiny planują stworzenie 20 wielkich spółek węglowych z potencjałem wydobywczym od 10 do 40 milionów ton rocznie. Jest to zgodne z założeniami 12 planu 5 letniego.

Rząd chiński naciska na konsolidacje w przemyśle węglowym chcąc zlikwidować problem małych, niebezpiecznych kopalń, w których w zeszłym roku życie straciło 2600 górników.

W tym roku zamknięto juz w Chinach 1355 małych zakładów wydobywczych. Do końca roku zostana zamknięte w sumie 1534 kopalnie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button