Wiadomości

Chińscy licealiści mniej się stresują

PEKIN – Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chińscy licealiści znajdują się pod znacznie mniejszą presją psychiczną, niż uczniowie w Japonii czy Korei Południowej.


"Jest to wynik o tyle niespodziewany, że chińska edukacja jest od lat krytykowana za wywieranie presji na uczniów", powiedział Yang Xiong, dyrektor Centrum Badań nad Młodzieżą.

16% przebadanych chińskich licealistów twierdzi, że w zeszłym roku byli pod dużą presją psychiczną. Dla porównania – w Japonii wynik wyniósł 32,8%, a w Korei południowej 50%.

We wszystkich trzech krajach źródłem największej presji była szkoła – 73% odpowiedzi w Korei Południowej, 62% w Chinach i 45% w Japonii. Na niższych pozycjach plasowały się praca i rówieśnicy.

Do najpopularniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem należą: praca/nauka, sen i gry video.

Badania przeprowadzono w 10 szkołach w Pekinie, Szanghaju, Shaanxi, Hunan, Liaoning i regionie autonomicznym Ningxia Hui w październiku zeszłego roku.

"Badania wykazały ponadto, że chińscy licealiści są niestety w gorszej kondycji fizycznej, niż licealiści z Japonii czy Korei Południowej", powiedział Yang.

71% chińskich uczniów korzystało w minionym roku ze zwolnienia z wychowania fizycznego, podczas gdy w Korei tylko 30%, a w Japonii 47%.

Chińscy licealiści palą też więcej papierosów, niż ich koledzy i koleżanki z dwóch pozostałych krajów. Ponad 23% badanych przyznało się do palenia bądź popalania – niemal dwa razy więcej, niż to ma miejsce z Japonii i Korei.

"Chińczycy nie traktują palenia jako złego nawyku", wyjaśnił Yang.

Badania wykazały także, że chińscy licealiści są bardziej zadowoleni ze swego wyglądu, niż japońscy i koreańscy, gdzie odsetek był ponad dwa razy mniejszy. Ponad połowa przebadanych Koreańczyków próbowała też w zeszłym roku stracić na wadze, podczas gdy w Chinach przyznało się do tego tylko 22% respondentów.

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button