WiadomościWiadomości

Chińscy miliarderzy – ranking Hurun Rich List 2023

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (24/2023/276)

Miliarderzy chińscy 2023

Opublikowano listę najbogatszych Chińczyków w 2023 roku, czyli  JDYD LIQUOR Hurun Global Rich List 2023 2023家大业大酒·胡润全球富豪榜》 opracowaną – jak co roku – przez HuRun Research (胡润研究院), brytyjską firmę analityczno-doradczą z siedzibą w Szanghaju.

Wedle zebranych przez HuRun Research danych Chiny po raz kolejny (nieprzerwanie od 2016 roku) wyprzedzają Stany Zjednoczone pod względem liczby miliarderów. W Chinach mieszka ich obecnie 969, a w USA 691. W tym roku liczba chińskich miliarderów skurczyła się o 164 w stosunku do roku poprzedniego. Problemy ekonomiczne dotykają nawet najbogatszych…

W Chinach – pomimo spadku liczby – mieszka więcej miliarderów niż łącznie w USA i w Indiach (187).

Największy majątek wśród chińskich miliarderów zgromadził Zhong ShanShan (钟睒睒) lat 69, producent wody mineralnej NongFu Spring (农夫山泉), działający również w branży farmaceutycznej. Jego 465 mld RMB (ok. 293,82 mld PLN) dało mu w Chinach miejsce pierwsze, ale w skali świata dopiero 15. Na kolejnych miejscach w Chinach uplasowali się:

 • Ma HuaTeng (马化腾), lat 52, założyciel i szef korporacji TenCent (腾讯) – właściciela megaaplikacji WeChat, świadczącej też różnorakie usługi internetowe, produkującej gry, aktywnej na rynku płatności mobilnych – 260 mld RMB (ok. 164 mld PLN);
 • Zhang YiMing (张一鸣) lat 40, ByteDance (字节跳动), właściciel TikTok, majątek 250 mld RMB (ok. 158 mld PLN);
 • Zeng YuQun (曾毓群) lat 55, właściciel CATL (宁德时代) – baterie do samochodów, no. 1 na świecie, majątek 235 mld RMB (ok. 148 mld PLN);
 • Huang Zheng (黄峥) lat 43, właściciel platformy handlowej PinDuoDuo (拼多多), 210 mld RMB (ok.133 mld PLN);
 • Li KaShing (李嘉诚) lat 95, właściciel dwóch korporacji w Hong Kongu: ChangHe (长和) i Changshi (长实) – nieruchomości, infrastruktura, porty, energetyka, media, telekomunikacja, majątek 210 mld RMB (ok. 133 mld PLN);
 • Ding Lei (丁磊) lat 52, właściciel Netease (网易), producenta gier, świadczącego różnorakie usługi internetowe, majatek 180 mld RMB (ok. 114 mld PLN);
 • He XiangJian (何享健) lat 81, właściciel korporacji Midea (美的), producenta sprzętu AGD, lidera robotyki, inwestor na rynku nieruchomości, majątek 180 mld RMB (ok. 114 mld PLN);
 • Ma Yun (马云) lat 59, właściciel korporacji Alibaba (阿里巴巴) – e-handel, fintech, płatności mobilne i inne, majątek 170 mld RMB (ok. 107 mld PLN) – przez lata numer 1 ma liście;
 • Qin YingLin (秦英林) lat 58 wraz z żoną Qian Ying (钱瑛) lat 57, właściciele korporacji MuYan (牧原) specjalizującej sie w hodowli trzody chlewnej i przetwórstwie mięsa, z majątkiem 155 mld RMB (ok. 98 mld PLN);
 • Li ZhaoJi/Lee ShaouKee (李兆基) lat 85, właściciel HenKai Real Estate (恒基地产) z Hong Kongu (nieruchomości) z majątkiem 155 mld RMB (ok. 98 mld PLN).

Najwięcej chińskich miliarderów mieszka w Pekinie, Szanghaju i ShenZhen. Ich średnia wieku to 60 lat. Chiny zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby miliarderów, którzy do majątku doszli sami, nie odziedziczyli go. Łączny majątek chińskich miliarderów oceniany jest na 22 bln RMB (ok. 13,9 bln PLN). To dla porównania 3 razy więcej niż PKB Polski w 2022 roku.

Źródło:

baijiahao.baidu.com

Chińczycy… najszczęśliwsi na świecie

Wedle ankiety „2023 Global ” opracowanej przez międzynarodową agencję marketingową Ipsos Group, a przeprowadzonej wśród mieszkańców 32 państw świata, najszczęśliwszymi z nich są Chińczycy. Badanie przeprowadzono za pośrednictwem Internetu. Spośród ankietowanych za szczęśliwych uważa się 91% Chińczyków (miejsce 1), 86% mieszkańców Arabii Saudyjskiej (miejsce 2) oraz 85% Holendrów (miejsce 3).

W ramach badania nie pytano, „czy Pani/Pan jest szczęśliwa/szczęśliwy?”, ale poproszono o określenie własnych uczuć w odniesieniu do różnych aspektów życia, jak sytuacja i perspektywy dzieci, poczucie sprawowania kontroli nad swoim losem, pewność co do tego, że własne życie ma sens, relacje z partnerem, rodziną, przyjaciółmi, poziom uzyskanego wykształcenia, jakość edukacji, czy satysfakcja z sytuacji społeczno-ekonomicznej państwa i własna sytuacja finansowa. Na końcu rankingu uplasowali się Węgrzy, z których szczęśliwymi (zadowolonymi z życia) czuje się połowa ankietowanych (50%). Spośród ankietowanych Polaków szczęśliwymi zadeklarowało się 58% badanych.

Źródło:

https://www.ipsos.com

Opinie o Chinach

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej na sesji parlamentu UE w Strasburgu, po powrocie z Chin:

*     Nie jest wykonalne, pożądane, ani praktyczne, aby Unia Europejska oddzielała się od Chin. UE dążyć będzie do dywersyfikacji źródeł dostaw a nie do tak zwanego „decouplingu”. Nie chce zrywać więzi gospodarczych, społecznych, politycznych i naukowych z Chinami. Strony łączy wiele silnych powiązań, Chiny są ważnym partnerem handlowym dla całej UE. Dlatego ważnym jest, by utrzymywać dobre relacje z Państwem Środka.

Należy przywrócić równowagę stosunków w oparciu o przejrzystość, przewidywalność i wzajemność. Chiny i Unia powinny współpracować ze sobą, a nie konfrontować się. Relacje powinny być budowane na pragmatyzmie i racjonalności. Bez względu na to, co myślimy, Chiny są globalnym graczem i Europa powinna dostosować się do nowej sytuacji. Przed Unią i Chinami stoi wiele wyzwań, które wymagają wspólnej pracy. UE powinna mieć jednolity i bardzo jasny obraz zagrożeń, ale jednocześnie i możliwości jakie niosą relacje z Chinami. Może i musi wypracować własne, odrębne, specyficzne europejskie podejście do współpracy z Państwem Środka.

*      Kwestia Tajwanu – UE nadal zdecydowanie sprzeciwia się jakiejkolwiek jednostronnej zmianie status quo w cieśninie tajwańskiej, zwłaszcza przy użyciu siły. Dzięki zachowaniu status quo uzyskano możliwość pokojowego rozwoju, wzrostu gospodarczego i zbudowania dobrobytu w całym regionie.

Źródło:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/

Na marginesie

Na naszych oczach rodzi się nowe oblicze chińskiej polityki.

 1. Pierwszy raz w historii ChRL przywódca kraju, a konkretnie Xi JinPing, wstąpił publicznie w amerykańskiej czapce „bejsbolówce” na głowie. Taka sytuacja nie miała do tej pory miejsca. Czyżby była to próba ocieplenia wizerunku lidera?

 

 

 1. Od wizyty w Moskwie i rozmów z prezydentem Putinem obserwujemy pojawienie się nowego „obyczaju” związanego z oficjalnymi spotkaniami Xi z głowami innych państw. Oficjalne rozmowy liderów kończone są swoistym spotkaniem z mediami krajowymi oraz zagranicznymi. Nie jest to konferencja prasowa, ale zdarzenia, w którym media biorą udział. Przywódcy państw wygłaszają oficjalne komunikaty podsumowujące rozmowy. W pierwszych rzędach na sali znajdują się członkowie delegacji rządowych i osoby uczestniczące w rozmowach z obu stron. Dziennikarze zaś to wszystko obserwują i rejestrują, jednakże nie mają możliwości zadawania pytań.

Scenariusz zaobserwowany w Moskwie został powtórzony na zakończenie oficjalnej części wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Foto: people.com

 1. Pojawia się też i inna „nowa tradycja” związana ze spotkaniami Xi z zagranicznymi przywódcami. To część nieoficjalna spotkań. W przypadku wizyty prezydenta Macrona było to ponad 6 godzin spędzonych w zasadzie wyłączne w towarzystwie tłumaczy, podczas których panowie rozmawiali na wiadome tylko im tematy, a przy tej okazji oglądali cenne dzieła sztuki, słuchali specjalnie dla nich wykonywanej muzyki, spacerowali po rozległym, zabytkowym parku, pili herbatę, a na koniec zjedli kolację, również wyłącznie w towarzystwie tłumaczy.

 

 

Foto: XinHua

Pozornie czas relaksu, ale w istocie sposobność, aby wymienić się własnymi przemyśleniami na wiele tematów i możliwość odkrycia, zbieżności wielu wniosków.

Źródło:

http://politics.people.com.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button