Wiadomości

Chińscy żołnierze ćwiczą strzelanie do Amerykanów. Wirtualnie.

Jak podaje amerykański portal www.wired.com żołnierze Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej otrzymali od firmy Giant Network Technology Co. grę komputerową "Sławetna Misja", będącą odpowiedzią na podobną grę "America's Army" stosowaną w szkoleniu żołnierzy amerykańskich od roku 2002.

Tak samo jak w amerykańska strzelanka "America's Army" chińska "Glorious Mission" zaczyna się od treningu, po którym gracz trafia na symulowane pole bitwy. Gra wygląda na całkiem dobrze wykonaną. Jest tylko jedna różnica  – w amerykańskiej grze przeciwnikami są niekonkretne postacie mężczyzn wyglądem przypominających mieszkańców Bliskiego Wschodu i Azji. Chińska produkcja stawia przed graczem amerykańskich żołnierzy oraz pojazdy – na filmiku widać np. wybuchający śmigłowiec Apache.

Wątpliwości co do zawartości nowej gry mają zaś niektórzy chińscy obserwatorzy, ostrzegając, że niebezpieczne jest mylenie pola bitwy z symulacją. Według nich zawartość gry różni się od wartości wpajanych podczas treningu wojskowego. "Glorius Mission" wprowadza rekrutów w błąd, sugerując im, że amerykańscy żołnierze są ich wrogami, a to może przenieść się poza wirtualne pola bitew.

"Glorious Mission" to kolejna z serii gier mających oddawać jak najdokładniej realia pola walki i być użyteczna dla wojska. Oprócz "America's Army" Pentagon używa gier tekstowych zwanych first-person thinker, które mają uczyć dowódców szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, zaś zlecono przygotowanie ich wersji 3D z awatarami dla graczy i żywym środowiskiem.

Cała sprawa świadczy wyłącznie o tym, że wojskowi decydenci mają niewielki kontakt ze światem gier. Po co wymyślać jakieś nowe gry, skoro istnieją już takie klasyczne cyfrowe cuda jak "Call of Duty", "Battlefield", czy "Medal of Honor"???

 

 

www.wired.com, youtube.com, CCTV

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button