Wiadomości

Chińska pomoc dla Japonii

SZANGHAJ – Samolot specjalny z pierwszą partią ładunku w ramach chińskiej pomocy humanitarnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii wystartował z lotniska Pudong w Szanghaju dzisiaj późnym popołudniem.

W pierwszej partii wysłanej do Japonii znalazło się 2000 koców, 900 namiotów, 200 zestawów świateł awaryjnych i innych najniezbędniejszych artykułów pierwszej potrzeby o wartości 7,2 miliona yuanów (3,6 miliona złotych).

Yang Hongbin, przedstawiciel chińskiego ministerstwa gospodarki powiedział, że należący do linii lotniczych China Eastern Airlines samolot Boeing 777-200 powinien dotrzeć na lotnisko Tokyo Haneda International Airport o godzinie 8 wieczorem lokalnego czasu.

Ministerstwo gospodarki ogłosiło dzisiaj, że Chiny dostarczą do Japonii w ramach pomocy humanitarnej produkty o łącznej wartości 30 milionów yuanów, aby wspomóc swojego największego partnera gospodarczego w obliczu efektów trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera oraz tsunami będącego następstwem tegoż trzęsienia.

Wczoraj do Japonii udał się 15 osobowy zespół chińskich ratowników rekrutujących się spośród osób o największym doświadczeniu w prowadzeniu akcji ratunkowych w miejscach dotkniętych trzęsieniami ziemi.

W porównaniu z rozmiarem zniszczeń w Japonii chińska pomoc może być traktowana wyłącznie w kategorii symbolu. Jednak jest to ważny sygnał świadczący o możliwości normalizacji stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami nadwyrężonymi wskutek incydentu u wybrzeży Wysp Senkaku.


Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button