Wiadomości

Chińska szczepionka na HIV – pierwsza faza testów

PEKIN – Sukcesem zakończyła się pierwsza faza przeprowadzonego niedawno przez chińskich naukowców testu nowego prototypu szczepionki przeciw wirusowi HIV. Faza druga rozpocznie się w przeciągu kilku miesięcy.
Praca nad szczepionką przeciw HIV jest tylko jednym z 16 dużych projektów naukowych i technologicznych realizowanych w ramach 11 Planu Pięcioletniego (2006-2010).

Szczepionka przeciw chorobie zakaźnej musi przejść trzy fazy testów klinicznych, które mają na celu zbadanie jej działania na zdrowych pacjentach, na pacjentach chorych oraz w grupach wysokiego ryzyka zachorowania na daną chorobę.

W kilku państwach różne prototypy szczepionek doszły do fazy drugiej, ale nigdzie nie przeprowadzono jeszcze ostatniego trzeciego etapu testów.

Chiny rozpoczęły badania nad szczepionką przeciw wirusowi HIV w roku 1993, bazując na szczepionce wyprodukowanej za granicą, a w 2005 uzyskały własny prototyp nowej szczepionki.

Badania kliniczne rozpoczęto w 2007 roku, a pod koniec zeszłego roku udowodniono, że efektywnie przeciwdziała ona rozwinięciu się wirusa HIV u zdrowych pacjentów.

Shao Yiming, ekspert z Narodowego Centrum Kontroli AIDS i Chorób Przenoszonych Drogą Płciową, powiedział dziennikarzom China Daily, że jest duża szansa, że nowa szczepionka pomyślnie przejdzie kolejne fazy testów.

W Chinach mieszka obecnie około 740 tysięcy osób zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Szacuje się, że do roku 2015 liczba ta wzrośnie do 1,2 miliona.

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button