Wiadomości

Chińska telewizja (CCTV) otwiera biuro w Warszawie

Od początku przyszłego roku dziennikarze chińskiej telewizji państwowej CCTV (China Central Television) będą relacjonować wydarzenia z Polski. Otwarcie placówki zagranicznej w Warszawie jest efektem polityki rozszerzania punktów korespondencyjnych stacji w Europie.

"Zdecydowaliśmy się otworzyć nasze biuro w Polsce, ponieważ chcemy przekazywać więcej informacji na temat tego, co dzieje się w Europie Środkowej i w krajach sąsiadujących" – powiedziała wicedyrektor Międzynarodowego Centrum Promocji CCTV Wang Xiongxian.

Dziennikarze będą skupiać się na kwestiach bieżących związanych m.in. z polską polityką, zagadnieniami społecznymi, sportem czy kulturą. "Wydarzenia kulturalne, a zwłaszcza polska muzyka – bardzo popularna wśród Chińczyków – mogą zainteresować widzów CCTV" – uważa wicedyrektor Międzynarodowego Departamentu Informacji Centrum Prasowego Shen Jianing.

Zagadnienie, któremu Chińczycy obecnie poświęcają dużo uwagi, to kryzys finansowy w Europie, który dotyka coraz więcej państw. Zdaniem Jianing, dzięki obecności korespondentów CCTV w Polsce, widzowie uzyskają więcej szczegółowych informacji na ten temat i tym samym będą mieli szansę lepiej rozumieć to, co dzieje się w krajach europejskich.

Obecnie w Polsce, akredytowanych przez polski resort spraw zagranicznych, jest trzech dziennikarzy z CHRL: dwóch pracuje dla Chińskiego Radia Międzynarodowego, trzeci to korespondent Chińskiej Agencji Prasowej – Xinhua.

CCTV ma swoje placówki m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Ukrainie, Rosji.

Według danych na stronie internetowej, China Central Television dociera do 1,2 mld ludności mieszkającej na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (łączna liczba ludności to ponad 1,3 mld osób); składa się z 16 programów tematycznych obejmujących takie obszary jak: informacje, rozrywka, sport, film, edukacja i nauka, muzyka. CCTV nadaje swoje programy w języku angielskim, rosyjskim, arabskim, hiszpańskim, francuskim.

Źródło: wirtualne media

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button