Wiadomości

Chiński bank centralny będzie kontynuował zeszłoroczną politykę pieniężną

PEKIN – Chiński bank centralny przedłuży zeszłoroczną politykę pieniężną w roku 2011. Jej celem będzie przede wszystkim stabilizacja cen, powiedział 31 grudnia prezes Zhou Xiaochuan.
Ludowy Bank Chin, pełniący w Chinach rolę banku centralnego, będzie się w nowym roku starał skoncentrować, uelastycznić i uefektywnić dotychczasową politykę, wyjawił Zhou na oficjalnej stronie banku.

Zostaną również podjęte próby przeforsowania nowych reform finansowych, które powinny doprowadzić do zmniejszenia ryzyka, które wiąże się z rozmaitymi czynnościami finansowymi, oraz ustabilizowania sytuacji rynkowej.

Inflacja utrzymuje się w Chinach na bardzo wysokim poziomie, bank centralny postanowił więc zrezygnować z relatywnie luźnej polityki pieniężnej i podejść do tematu z większą rozwagą.

Proaktywna polityka fiskalna, którą Chiny prowadzą od 2008 roku w celu wspomożenia krajowej ekonomii w dobie ogólnoświatowego kryzysu, pozostanie jednak w 2011 roku bez zmian.

Indeks cen konsumenckich, główny chiński wyznacznik poziomu inflacji, wzrósł w listopadzie do najwyższego od 28 miesięcy poziomu 5,1%, przekraczając zakładany przez rząd pułap 3%. Powodem wzrostu są ciągle rosnące ceny pożywienia.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button