Wiadomości

Chiński król line-artu reprodukuje dzieła mistrzów malarstwa

Chan Hwee Chong to mieszkający obecnie w Hamburgu chiński plastyk, który stał się sławny dzięki swojej nietypowej technice rysowania. Artysta zajmuje się tworzeniem reprodukcji arcydzieł światowego malarstwa za pomocą jednej koncentrycznej linii.
Chan narysował własne wersje obrazów Leonarda Da Vinciego, Van Gogha i Vermeera.

Rysunki Chińczyka powstają na bazie elipsy. Rysownik rozpoczyna kreślenie jednej długiej linii od punktu centralnego zmieniając nacisk cienkopisu marki Faber and Castell w zależności od potrzeby. Rezultatem są czarno-białe, przywodzące na myśl drzeworyty rysunki, które mogą się również kojarzyć ze słojami ściętego drzewa.

Technika została roboczo nazwana line-artem i wymaga niesamowitej precyzji, ponieważ drobny błąd oznacza, że całą pracę trzeba zaczynać od początku. Line-art wymaga nieprawdopodobnego nakładu pracy, talentu i cierpliwości godnej mistrzów Zen.

line-art,chiny,leszek slazyk2
 

Wykonanie trzech rysunków, "Dziewczyny z perłowym kolczykiem" Vermeera, "Mony Lisy" Da Vinciego i "Autoportretu" Van Gogha, zajęło Chanowi trzy miesiące.

"Ta metoda rysowania przypomina trochę plecenie pajęczej sieci", powiedział dziennikarzom niestrudzony rysownik. "Zanim udało mi się ukończyć te trzy prace, dziesiątki wylądowały w koszu, ponieważ zależało mi na tym, by faktycznie każda powstała za pomocą jednej, jedynej linii".

Chan zajmuje się również tradycyjną grafiką oraz wykonywaniem instalacji artystycznych.

line-art,chiny,leszek slazyk3
 

Poniżej zamieszczamy film z YT, na którym widać, jak powstają dzieła. Umiejętności i poświęcenie Chana z pewnością zrobiło by wrażenie na mistrzach, których dzieła wziął na warsztat.

[youtube.com v=bHrjn8kAnqk&noredirect=1]

Źródła: yuotube, wan, opracował: m.p.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button