WiadomościWojsko

Chiński łowca okrętów podwodnych – Y-8Q

Być może słyszeli Państwo o pakcie AUKUS (Australia-United Kingdom- US), który de facto skierowany jest przeciwko Chinom. Jednym z jego pierwszych osiągnieć paktu było wygryzienie Francuzów przez Amerykanów, którzy storpedowali (nomen omen) porozumienie na dostawę 12 francuskich okrętów podwodnych Barracuda dla marynarki wojennej Australii. Wartość tego kontraktu – 90 miliardów dolarów amerykańskich. Z pewnością łakomy kąsek dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, a zarazem przykład siły i charakteru relacji między członkami sojuszu NATO w sytuacji kiedy idzie o grube miliardy.

Jak można się domyślić Chiny nie są zadowolone z takiego obrotu sprawy. Amerykanie nie ukrywają, że australijskie okręty podwodne (produkcji amerykańskiej) mają być częścią planu, którego celem jest „zamknięcie” chińskiej floty w obrębie Morza Południowochińskiego i zapobieżenie możliwości operowania Chińczyków poza tym akwenem. Budowa okrętów potrwa –  mają pojawić się w australijskiej flocie za około 10 lat. Tymczasem Chiny nie zasypują gruszek w popiele. Po serii lotów testowych i treningowych wdrożyły do służby samolot do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Y-8Q (oznaczanym też jako Y-8GX6), powszechnie zwany „szerszeniem”. Skąd ta nazwa? Wyjaśnia to poniższe zdjęcie.

Wyraźnie widać na nim „żądło” chińskiego szerszenia czyli detektor anomalii magnetycznych (MAD) służący do wykrywania sygnatur łodzi podwodnych. Jest on – co wdać –  zlokalizowany na ogonie, żeby maksymalnie zmniejszyć zakłócenia wywoływane przez kadłub samolotu. Detektor ten ma około siedmiu metrów długości i uważany jest za największy tego typu urządzenie na świecie.

Samolot P-8Q ma zastąpić wysłużony typ Harbin SH-5 – maszyny te mają już ponad 30 lat – i znacząco zwiększyć możliwości operacyjne PLAN (lotnictwa chińskiego) w wykrywaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych.

Oprócz systemu MAD P-8Q wyposażony jest w wieżyczkę elektro-optyczną umiejscowioną w pobliżu luku bombowego, a wyposażoną w kamery do obserwacji dziennej, nocnej i w podczerwieni, dedykowane do wykrywania małych obiektów nawodnych, dronów i chrap oraz peryskopów łodzi podwodnych. Bezpośrednio pod kokpitem umieszczono kopułę radarową, która oprócz dodatkowych funkcji wykrywania obiektów pozwala również na przesyłania danych o namierzonym celu do chińskich okrętów nawodnych (lotniskowców i niszczycieli) oraz torpedowych baterii nabrzeżnych (o tym za chwilę). Y-8Q może również rozrzucić na zadanym obszarze około 100 boi sonarowych – na przykład SQ-5 widocznych na poniższym zdjęciu:

Brak obecnie oficjalnych danych o rodzaju i tonażu ładunku bojowego jaki może zabierać Y-8Q, ale szacuje się, że może go być około 10 ton. Najprawdopodobniej może on wykorzystywać torpedy typu Yu-7, miny morskie i rakiety do zwalczania obiektów nawodnych. Może on też być statkiem-matką dla rojów podwodnych dronów (na przykład typu Haiyan), które zrzuci, by patrolowały określony sektor, gdy sam poleci w inne miejsce.

Podwodny dron Haiyan. Może się zanurzać na głębokość do około 1500 metrów i działać samodzielnie przez okres około 30 dni. Waga – około 80 kg.

Istotny element systemu zwalczania łodzi podwodnych, który może współpracować z Y-8Q, to nabrzeżna bateria .. torped. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na targach uzbrojenia w Afryce w 2014 roku. Bateria ta może wypuścić torpedy o wadze do 500 kg (np. Yu-7) na dystans do 100 km w kierunku celów (nawodnych i podwodnych)) wykrytych np. przez Y-8Q.

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button