Wiadomości

Chiński naukowiec wyhodował najmniejszą żabę na świecie

Profesor Hu Gansheng, naukowiec z uniwersytetu naukowo-technologicznego w Nanchang, wyhodował w warunkach laboratoryjnych nowy gatunek najmniejszych na świecie żab.

Żabki mają pół centymetra długości i dokładniej można im się przyjrzeć jedynie przez szkło powiększające.

W celu wyhodowania nowego gatunku Hu krzyżował ze sobą kilka spotykanych powszechnie w okolicach Nanjing. Pięciomilimetrowe żabki potrafią oddać skok nawet na 10 centymetrów i charakteryzują się zestawem cech, które sprawiają, że należy je uznać za kompletnie nowy gatunek tych płazów.

"Może są małe, ale za to bardzo aktywne i uwielbiają sport", twierdzi Hu.

Hu nie chwalił się przesadnie nowym projektem w obawie, że władze Jiangxi Science and Technology Normal University w Nanchang zakwestionują celowość badań.

Kolejnym celem Hu jest dalsza krzyżówka żabek i "rozpowszechnienie ich hodowli przez indywidualnych właścicieli w warunkach domowych" – czyli jako zwierzątek domowych, ciekawej alternatywy dla pospolitego psa czy kota.

W chwili obecnej Hu prowadzi badania odnośnie ewentualnych efektów ubocznych, a w wolnych chwilach buduje z wykałaczek miniaturową bramkę do skoku wzwyż.

To mały skok dla żaby, ale wielki sus dla całej ludzkości.

 

Źródło: Shanghai Daily, opracował: m.p. 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button