CiekawostkiWiadomości

Chiński ubezpieczyciel kupuje Waldorf Astorię

Jak poinformowała Agencja Xinhua New York Waldorf Astoria, jeden z najsłynniejszych hoteli na świecie, został sprzedany. Czemu informuje o tym największa chińska agencja informacyjna? Hotel kupiła bowiem chińska firma ubezpieczeniowa Anbang Insurance Group – za 1 miliard 950 milionów dolarów.

Waldorf Astoria to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Nowym Jorku. Hotel należał do Hilton Worldwide Holdings od 1949 r. I po podpisaniu porozumienia będzie pozostawać pod obecnym zarządem przez co najmniej 100 lat.

Zarząd HWH postanowił sprzedać hotel, ponieważ firma nie była w stanie same utrzymać budynku. – Waldorf Astoria nie jest miejscem, które mogłoby zacząć oferować pokoje za 300 dolarów za noc. Tu, z wielu względów, doba hotelowa musi kosztować 2-3 tysiące dolarów za dobę, a w dzisiejszych realiach rynkowych nie jest to możliwe – powiedział Bruce Ford, wiceszef w firmie Lodging Econometrics. – A przecież Waldorf Astoria musi konkurować z innymi super luksusowymi hotelami na Manhattanie.

Waldorf Astoria ma ciekawą historię. Tutaj zrealizowany "Weekend w hotelu Waldorf", pierwszy film w całości nakręcony poza studiami Hollywood. Nocowały w nim wielkie gwiazdy, takie jak np. Marilyn Monroe. Wtedy apartament na 27. piętrze kosztował około 1 tysiąca dolarów za tydzień. Dzisiaj noc w najdroższym apartamencie dla jednej osoby wynosi około 1,6 tysiąca dolarów.

Waldorf Astoria Hotels and Resorts posiada 27 luksusowych obiektów na całym świecie oraz 9 w budowie. Hotel w Nowym Jorku jest jedynym przejętym przez Anbang Insurance. Właściciel marki, Hilton Worldwide Holdings, rozwija ją niezwykle dynamicznie. Od 2007 roku ilość hoteli Waldorf Astoria zwiększyła się pięciokrotnie, nowe hotele powstały między innymi w Pekinie, Szanghaju, Dubaju i Amsterdamie.

Konia z rzędem temu kto zrozumie jaki interes może mieć chińska firma ubezpieczeniowa w zainwestowaniu niemalże 2 miliardów dolarów w hotel, którego zarządzaniem zajmować się będzie dotychczasowe kierownictwo. Korzyści Hilton Worldwide Holdings są oczywiste: hotel zostanie oddłużony (ciążą na nim ogromne długi, przekraczające ponoć sumę 1 milarda dolarów (!!!), Chińczycy zobowiązali się do jego starannego (czytaj: kosztownego) odrestaurowania, doprowadzenia do stanu z czasów największej świetnosci. Ale i taka zmiana nie spowoduje, że goście hotelowi zmienią swoje przyzwyczajenia i zaczną płacić wspomniane przez Brucea Forda 3 tysiące dolarów za noc. 

To nie pierwszy przypadek zainwestowania przez Chińczyków ogromnych pieniędzy w firmy z poważnymi problemami finansowymi bez woli wtracania się w ich zarządzanie. Tak przecież było w przypadku szwedzkiego Volvo. Tu jednak sprawa wydaje sie dość jasna: wysłużone volswageny chińskich urzędników zastępują z wolna znacznie lepsze "volviaki". Ale hotel…?

Źródło: WCT

P.S. Gazeta.pl pisząc na temat tej transakcji dokonała niebywałego odkrycia: kupującą firmą ma być "Andbag Insurance". Ja rozumiem niechęć do nadmiaru roboty, ale takie google + ctrl C / ctrl V + 5 sekund i wiadomo co jest, a czego nie ma i nie było…. 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button