Wiadomości

Chińskie “best friends forever” – wiekowe żony jednego męża żyją razem po jego śmierci

Mieszkanki wioski Ping'an w regionie autonomicznym Guangxi Zhuang przez 69 lat były żonami jednego mężczyzny. Kiedy ten zmarł dziesięć lat temu, 106-letnia Huang Magan i 103-letnia Huang Maxue zaczęły troszczyć się o siebie nawzajem. Dla Europejczyka bigamia jest być może czymś niemoralnym i wyklucza  zdrowe pożycie małżeńskie, ale dwie wiekowe Chinki żyją jak najlepsze przyjaciółki, których nie poróżnił fakt, że przez dziesięciolecia dzieliły łoże z jednym mężem.


Starsza z seniorek, Huang Magan, poślubiła Huanga w roku 1926, ale szybko okazało się, że nie jest w stanie dać mu potomka. Marzący o synu Huang zdecydował się ożenić powtórnie z 34-letnią Huang Maxue. Nie chciał przy tym rozwodzić się z pierwszą małżonką, a więc zamieszkali we troje.

Kobiety twierdzą, że nigdy nie było między nimi żadnych niesnasek. Magan rozumiała, że mąż chce mieć dzieci, a skoro ona nie była w stanie go nimi obdarzyć, logiczne było, że mąż musiał rozejrzeć się za kimś innym. Staruszki twierdzą, że ten układ się sprawdził i że tworzyły wraz z Huangiem szczęśliwą, acz nietypową rodzinę z klarownym podziałem obowiązków: mąż pracuje, Magan zajmuje się domem, a Maxue dba o dzieci.

Pomimo faktu, że chiński ideogram odpowiadający słowu "wojna" składa się z dwóch ideogramów "kobieta" umieszczonych pod kolejnym, który oznacza "dach", kobiety zaprzyjaźniły się ze sobą, a Huang dożył sędziwego wieku 91 lat.

Po jego śmierci kobiety spędzają cały czas w swoim towarzystwie, chodzą razem na spacery, gotują i spożywają posiłki, dbają o gospodarstwo i zajmują się zwierzętami. Sąsiedzi z wioski Ping'an otaczają je czcią i często oferują pomoc przy drobnych pracach domowych.

Młodsza Huang Maxue ma problemy z chodzeniem i korzysta z wózka inwalidzkiego, który niestrudzenie pcha przez polne drogi jej starsza towarzyszka. Kobiety żyją spokojnie i twierdzą, że są szczęśliwe, oraz że nie ma to jak przyjaciółka, z którą można dzielić trudy życia. Trudno nie przyznać racji.

 

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button