Wiadomości

Chińskie PMI i Tajemniczy Don Pedro

Opublikowane w poniedziałek nad ranem ostateczne wrześniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wskazują na częściową poprawę warunków w tym sektorze w mijającym miesiącu. Choć poprawa była niewielka (wskaźnik PMI wzrósł z poziomu 50,1 w sierpniu do 50,2 we wrześniu), jest to pozytywne zjawisko po tym, jak w lipcu wskaźnik odnotował 11-miesięczny dołek.

Komentując ostateczny wrześniowy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"We wrześniu wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przemysłowego lekko odbił się z sierpniowego poziomu. Poziom nowych zamówień pozostał bez zmian w porównaniu z wcześniejszym miesiącem, a popyt zewnętrzny uległ poprawie. Ponowne zapełnianie magazynów  przez producentów było kontynuowane, niemniej jednak tempo tego procesu pozostało relatywnie niewielkie. Wzrost gospodarczy odbija się w rezultacie niewielkich środków stymulujących wprowadzanych przez Pekin. Oczekujemy dalszych wysiłków po stronie decydentów w celu podtrzymania ożywienia".

Nie chcę się czepiać, ale powyższa wypowiedź brzmi dla mnie niezwykle niejasno. Zeszły miesiąc zaskoczył niemalże wszystkich obserwatorów chińskiej gospodarki. PMI skoczyło niczym ciśnienie  pana w średnim wieku na widok młodych piersi nastoletniej sąsiadki. W przypadku pana w średnim wieku rzecz powiedzmy normalna. W przypadku gigasntycznej gospodarki, o sporej bezwładności, niezwykle zaskakująca. W zeszłym miesiącu Hongbin Qu oczekiwał od września kolejnych niespodzianek. Te jak widać nie nastąpiły. Bo czemuż miałyby nastąpić? Z pewnością wiedzielibyśmy więcej, gdyby stan chińskiej gospodarki badany był przez kilka zupełnie niezależnych od siebie, a przede wszystkim od Pekinu instytucji. A tak wiemy tyle ile rzeczony Pekin chce, abyśmy wiedzieli. Mnie osobiście kwestia ta fascynuje nieustannie: kraj taki wielki, a dla wszystkich tajemniczy niczym Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców. Mówimy, że ChRL to druga gospodarka świata, nie mamy zaś zielonego pojęcia jak tak naprawdę funkcjonuje, jak rzeczywiście wygląda jego efektywność ekonomiczna, ile zarabia, a ile wydaje, itd., itp.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button