RobotyWiadomościWiadomości

Chińskie roboty w natarciu. Czy Zachód znów się da zaskoczyć?

Europa i Stany Zjednoczone wciąż są w szoku w wyniku „nieoczekiwanej” ekspansji samochodów elektrycznych Made in China na rynki światowe. Chiny zaskakują właśnie Zachód postępem technologicznym i innowacjami w całym swoim przemyśle motoryzacyjnym.

Tymczasem już pojawia się kolejne „zagrożenie” dla zachodniej dominacji technologicznej. To robotyka przemysłowa i nieprzemysłowa. Zwraca na to uwagę w swoim najnowszym raporcie amerykańska Fundacja Technologii Informatycznej i Innowacji (Information Technology and Innovation Foundation – ITIF).

W treści raportu ITIF stwierdza, że aktualnie w Chinach pracuje 12,5 razy więcej robotów, niż wcześniej przewidywano. Oznacza to, że chińscy pracownicy są zastępowani robotami w najszybszym tempie na świecie. Wprawdzie fundacja wskazuje, iż Chiny nie są wprawdzie jeszcze liderem innowacji w dziedzinie robotyki, ale jest to prawdopodobnie tylko kwestią czasu i chińskie firmy robotyczne dogonią czołówkę światową, aby potem wyznaczać trendy w tej dziedzinie.

Analiza chińskiego przemysłu robotyki przeprowadzona przez amerykański zespół ITIF obejmowała badania głównych firm i dane światowych ekspertów. Badania wykazały, że wskaźniki produkcji i wdrażania robotyki w Chinach szybko rosną. Rząd nadał branży robotyki priorytet, sugerując, że krajowe firmy z tej branży wkrótce powinny stać się wiodącymi innowatorami.

Z danych zawartych w raporcie można wywnioskować tendencję wzrostową chińskiej robotyzacji. Chiny są już największym rynkiem robotów przemysłowych na świecie. W 2022 r. 52 proc. wszystkich robotów przemysłowych na świecie zainstalowano w Chinach. W 2012 r. Chiny miały 14 proc. Udział w tej kategorii.

Według ekspertów, ten dynamicznie rozwijający się rynek robotyki jest wynikiem dużego popytu wewnętrznego oraz silnego wsparcia rządowego. Chiny mają dobre podstawy produkcyjne i kompletny łańcuch przemysłowy. Dzięki temu są w stanie zapewnić wsparcie techniczne na rzecz rozwoju robotów oraz znaleźć szeroki zakres ich zastosowań w przemyśle. Roboty są wykorzystywane w różnych sektorach chińskiej gospodarki, od produkcji, logistyki, hotelarstwa, służby zdrowia po budownictwo. Przodująca globalna rola chińskiego przemysłu samochodowego jest również wynikiem szerokiego zastosowania robotów przemysłowych.

Pomimo tego, że w Stanach Zjednoczonych wynaleziono robotykę, to pozostają one w tyle pod względem eksportu z powodu braku długoterminowych inwestycji – wskazuje raport ITIF. Wiodące firmy w tym sektorze znajdują się w Niemczech, Japonii i Szwajcarii. Chiny zaś dominują globalnie pod względem produkcji i wielkości wykorzystania robotów.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki, przez osiem lat z rzędu, Chiny są największym na świecie rynkiem robotów przemysłowych.

Ogromne i szybko rosnące zapotrzebowanie na automatyzację przemysłową doprowadziło do powstania wielu startupów zajmujących się robotyką. Jednym z największych ośrodków skupiających te firmy jest miasto DongGuan w południowej prowincji GuangDong. Raport ITIF cytuje wypowiedź profesora Li Ze Xiang (chin. 李澤湘) z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Hong Kongu (chin. 香港科技大学), który powiedział:

„Ludzie w DongGuan mogą opracować nowy produkt technologiczny 5 do 10 razy szybciej, niż w Dolinie Krzemowej, czy w Europie, przy jednej piątej lub jednej czwartej tych kosztów, co tam.”

Amerykańscy analitycy wskazują również na słabości chińskiego przemysłu robotyki, który w

dalszym ciągu w istotnym stopniu opiera się na zagranicznych rozwiązaniach technologiach i pozostaje zależny od importowanych części, które są produkowane głównie przez firmy z Japonii, Niemiec czy Szwajcarii. Jednak i to jest kwestia czasu. Wcześniej niż później Chiny uniezależnia się od tych źródeł.

Czy świat zachodni da się znów zaskoczyć?

Źródło: 

itif.org/publications/2024/03/11/how-innovative-is-china-in-the-robotics-industry/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button