WiadomościWiadomości

Chińskie złoto: rośnie wydobycie i rezerwy

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (28/2023/280)

Chińskie złoto

W ubiegłym roku wydobycie złota w Chinach wyniosło 84,97 tony, o 1,88% więcej niż rok wcześniej. Na potrzeby branży jubilerskiej, przemysłu, medycyny zużyto w pierwszym kwartale br. 291,58 tony tego kruszcu. Według informacji centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行) rezerwy złota w I kwartale br. powiększyły się o 57,85 tony. To już piąty z rzędu miesiąc (listopad 2022 – marzec 2023) zwiększania się chińskich rezerw złota, pomimo rosnącego wykorzystywania go w różnych sektorach chińskiej gospodarki.

Na koniec marca br. rezerwy te wynosiły 2068,38 tony.

Dla porównania polskie rezerwy złota pod koniec 2022 roku wynosiły ok. 228 ton.

Źródło:

http://bj.bjd.com.cn

Stan chińskiej gospodarki – obraz

Źródło: Państwowy Urząd Statystyczny (国家统计局).

(r/r – rok do roku; m/m – miesiąc do miesiąca; )

Zebranie danych w jednym miejscu pozwala ujrzeć syntetyczny obraz aktualnego stanu chińskiej gospodarki. A ten jest obecnie jednoznaczny: pomimo kilku sygnałów negatywnych (wzrost bezrobocia wśród młodych, czy deflacja dotykająca producentów, etc.) gospodarka ta wykazuje się dużą żywotnością, co kontrastuje z danymi dotyczącymi gospodarek innych państw.

To co może niepokoić, to niespodziewane spowolnienie inwestycyjne w przemyśle obserwowane w kwietniu. Spadek wielkości inwestycji obserwowany jest również w sektorze nieruchomości, choć tu jest on mniejszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ale to wciąż ponad 6% mniej w relacji r/r. Inflacja CPI i PPI wskazują na zagrożenie deflacją i niebezpieczeństwo spowolnienia tempa rozwoju gospodarki. Tempa, które wciąż jest niezadowalające. Import wciąż nie odzyskuje wcześniejszego wigoru, za to eksport rozwija się zaskakująco dobrze.

Bezrobocie wśród młodych ludzi (16-24 lata) w kwietniu znów przekroczyło poziom 20%. To zjawisko pogłębia się od wielu lat. I to prawdopodobnie stanowi największe wyzwanie dla decydentów.

Źródło:

http://www.stats.gov.cn/

RMB rośnie w siłę

Rośnie grupa państw, które w rozliczeniach transakcji z Chinami przyjmują chińskiego juana (RMB) w miejsce dolara amerykańskiego (USD).

Chiny rozliczają się w ten sposób z Rosją (zmiana nastąpiła przed wybuchem wojny z Ukrainą), Iranem, Arabią Saudyjską i innymi państwami Zatoki Perskiej), Pakistanem, Argentyną, Brazylią i wieloma innymi państwami Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Okazuje się, że Bank of China (中国银行) pracuje z BNP Paribas, największym bankiem francuskim, nad stworzeniem i wprowadzeniem wspólnego portfela cyfrowego RMB. Jednym z powodów podjęcia tych działań jest rosnąca po epidemicznej przerwie liczba chińskich turystów we Francji. Wśród nich, jak w całych Chinach, rosnąć będzie grupa osób posługujących się chińską walutą cyfrową. Umożliwienie im rozliczania się w cyfrowym RMB we Francji oznacza dla tego państwa dodatkowy strumień przychodów z turystyki.

Do grona państw, które za import z Chin płacić będą juanami, a nie, jak dotąd, dolarami, dołącza Argentyna. W pierwszej, pilotażowej transzy towarów, rozliczenie takie dotyczyć będzie dóbr o wartości 1,04 mld USD (ok. 4,328 mld PLN). Po wyczerpaniu tej kwoty wielkość limitu dla rozliczeń w RMB będzie stopniowo zwiększany.

Takie zdarzenie nie oznaczają przełamania międzynarodowej pozycji dolara jako dominującego środka rozliczeniowego w światowym handlu międzynarodowym. A świadczą o tym, że ta pozycja nie została nadana raz na zawsze. Zmiany postępują.

Umowy SWAP banku centralnego ChRL z bankami centralnymi państw trzecich, stan na kwiecień 2023.

Źródło:

http://www.news.cn

http://news.sohu.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button