Wiadomości

Chiny: 15 uczniów zginęło w wypadku drogowym

NANJING – Zgodnie z poranną informacją liczba ofiar wypadku szkolnego autobusu, do którego doszło wczoraj wzrosła do 15. Ostatniej nocy w szpitalu zmarło 3 dzieci rannych w wyniku kraksy.

Do wypadku doszło wczoraj około 17:40 kiedy szkolny autobus odwoził do domów uczniów szkoły podstawowej w Shouxian w prowincji Jiangsu. Kiedy autobus jechał przez powiat Fengxian z bocznej drogi wyjechał znienacka trójkołowy pojazd ciężarowy wymuszając pierwszeństwo. Kierowca szkolnego autobusu próbował uniknąć zderzenia i gwałtownie skręcił kierownicę, w wyniku czego stracił kontrolę nad prowadzonym pojazdem. Autobus przejechał całą szerokość drogi, spadł z nasypu i dachował. W autobusie znajdowało się w tym czasie 29 dzieci. 12 z nich zginęło na miejscu.

Według informacji władz lokalnych w szpitalu przebywa jeszcze 8 dzieci w różnym stanie.

W ostatnich miesiącach dochodzi niezwykle często do tragicznych wypadków drogowych z udziałem autobusów szkolnych, lub pojazdów dowożących i odwożących dzieci ze szkół. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu w prowincji Gansu doszło do zderzenia autobusu wiozącego dzieci z przedszkola z ciężarówką wypełnioną węglem. 19 dzieci zginęło na miejscu, wiele z nich wciąż przebywa w szpitalu.

W związku z tym wypadkiem rząd centralny w Pekinie wprowadził zaostrzone regulacje dotyczące pojazdów przewożących uczniów. Same przepisy nie są w stanie jednak zmienić sytuacji, które nagminnie wynikają ze zwykłej głupoty kierowców rozmaitych pojazdów poruszających się po chińskich drogach. Wszystkim obcokrajowcom, którzy mieli przyjemność poruszania się po Chinach samochodem prowadzonym przez lokalnego kierowcę znane są takie zachowania jak przejeżdżanie na czerwonym świetle, wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach i podczas wyprzedzania, wyprzedzanie poboczem, włączanie się do ruchu pod prąd, czy zawracanie w dowolnej chwili i w dowolnie wybranym momencie. Kierowcom zazwyczaj brakuje nawet tej odrobiny wyobraźni, żeby zrozumieć, że zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką wypałnioną dziesiątkami ton kamieni jest dla tego pierwszego skrajnie niebezpieczne.

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button