Wiadomości

Chiny: 2 miliony ludzi dotkniętych skutkami powodzi

Chiny: Gwałtowne ulewy, które miały miejsce w ostatnim tygodniu oraz powstałe w ich wyniku zalania, powodzie i obsunięcia ziemi dotknęły swoimi skutkami ponad 2 miliony mieszkańców południowych prowincji ChRL.

Tylko w jednej z prefektur południowo-zachodnich trzeba było ewakuować ponad 13000 zagrożonych osób w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy to burze o towarzyszące im ulewy spowodowały, że niewielkie lokalne rzeki gwałtownie wylały zagrażając życiu ludzi.

W prowincji Guizhou, w miejscowościu Kaikou ponad 3000 ludzi zostało odciętych przez wodę od świata. Na ratunek ruszyły im specjalnie przeszkolone jednostki wojska. W tym samym czasie ponad 10000 mieszkańców powiatu Pingtang w tej samej prowincji ewakuowano, ponieważ ponad 1/3 powierzchni tego obszaru administracyjnego znalazła się pod wodą, której głębokość przekroczyła 1 metr.

Burze i deszcze spowodowały w wielu miejscach braki w dostawach energii elektrycznej, obsunięcia lawin błotnych, zniszczenie wielu dróg i znacznej ilości domów mieszkalnych.

Lokalne władze wysłały do zagrożonych rejonów wodę pitną, żywność, namioty i śpiwory, aby zapewnić tymczasowe schronienie powodzianom i ewakuowanym.

Seria ulew i burz, których kolejna fala nadeszła w zeszłą środę dotknęła bezpośrednio aż 1,1 miliona mieszkańców 44 powiatów. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ustalono, że w wyniku burz śmierć poniosło co najmniej 11 osób, 3 uznano za zaginione.

W prowincji Hunan 175 powiatów poinformowało o różnego rodzaju zniszczeniach spowodowanych przez silne wiatry i ulewne deszcze. Zawaliło się tam ponad 410 domów zaś 21100 hektarów upraw uległo kompletnemu zniszczeniu.

Centrum ochrony przeciwpowodziowej prowincji Jiangxi ogłosiło w poniedziałek, że na obszarze podległym temu urzędowi w zeszłym tygodniu ewakuowano lub udzielono pomocy 168700 osobom poszkodowanym przez wichury i ulewy. Zawaleniu uległo 49 domów. 2690 osób ewakuowano prewencyjnie z miejsc, w których może dojść do lawin błotnych.

W prowincji Anhui rozpoczęto akcję spuszczania wody z ponad 240 zbiorników retencyjnych, w których poziomy wody przekroczyły stany alarmowe. Ponad 7500 pracowników tamtejszego biura ochrony przeciwpowodziowej zostało skierowanych do dokładnego sprawdzenia umocnień przeciwpowodziowych.

Chiny w ostatnich latach regularnie dotykane są na przemian okresami suszy i powodzi. Obecnie zjawiska te występują równolegle. Południe kraju boryka się z powodziami. Tymczasem zachodnie połacie kraju cierpią na trwającą miesiącami suszę. Z pewnością taka sytuacja nie będzie sprzyjała zatrzymaniu podwyżek cen żywności w sezonie jesienno, zimowym.

Źródło: Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button