Wiadomości

Chiny: Biografia Denga Xiaopinga ukaże się w Chinach

W tym roku na na chińskim rynku wydawniczym pojawi się mega-hit: biografia Deng Xiaopinga pióra Ezry Vogela, byłego profesora uniwersytetu w Harvardzie. Przetarg na wydanie tej książki wygrała firma SDX Joint Publishing Company, która z dumą ogłosiła swoje zwycięstwo i poinformowała o planach wydawniczych.

Książka "Deng Xiaoping i transformacja Chin" zadebiutuje na rynku wydawniczym Chin 18 stycznia 2013 roku. Datę wybrano nieprzypadkowo. 21 lat temu Deng Xiaoping rozpoczął właśnie tego dnia swoją "Podróż do Południowych Chin". Mało kto u nas pamięta, że wprawdzie Deng Xiaoping rozpoczął proces otwierania Chin na świat w 1978 roku, ale sam go zablokował decyzjami z 1989 roku, aby wkrótce stanąć wobec opozycji twardogłowych towarzyszy marzących o powrocie do rzeczywistości z czasów Mao Zedonga.

Deng Xiaoping przeprowadził wtedy swoisty kontratak. Wyruszył na południe Chin, do Shenzhen i Kantonu, gdzie wśród kadr partyjnych rozpowszechnił swoją ideę socjalizmu o chińskiej specyfice, wygłaszając słynne obecnie stwierdzenia:

"Gospodarka rynkowa nie oznacza koniecznie kapitalizmu.(…) Prawdziwa natura socjalizmu polega na uwolnieniu sił produkcyjnych, a celem ostatecznym socjalizmu jest osiągnięcie powszechnego dobrobytu."

"Nie należy myśleć, że gospodarka planowa oznacza socjalizm, a gospodarka rynkowa – kapitalizm. Nic podobnego. I to, i wszystko inne – to są tylko środki. Rynek może także służyć socjalizmowi."

Wydawnictwo SDX wygrało publiczny przetarg, w którym wzięło udział ponad 30 wydawnictw. Wiadomo, że dzieło Ezry Vogela, nad którym pracował około 10 lat będzie w Chinach wielkim sukcesem finansowym. To pierwsze tego typu opracowanie na świecie, co więcej sporządzone przez zagranicznego naukowca. Książka zatem nie zostanie wyłącznie nabyta przez szkolne i uniwersyteckie biblioteki, ale również przez ogromne rzesze zwykłych obywateli Chin zainteresowanych niezwykłą postacią Denga.

Powszechnie przyznaje się Ezrze Vogelowi, że dokonał ogromnej pracy. Deng Xiaoping należy bowiem do niezwykle tajemniczych osobistości świata chińskiej polityki. Zawsze dbał o to, aby pozostawać nieco w tyle, nie pchać się na pierwszą linię, przed obiektywy aparatów i kamer. Ta postawa między innymi pozwoliła mu przetrwać czasy Mao, a po śmierci Przewodniczącego zebrać wielki kapitał dobrych relacji z najważniejszymi członkami Komunistycznej Partii Chin, które zaowocowały ostatecznie przejęciem faktycznej władzy w Państwie Środka.

Praca Ezry Vogela znalazła też wielu krytyków wśród badaczy chińskiej rzeczywistości politycznej. Podstawowym zarzutem jest nieobiektywny stosunek do postaci Denga. Vogel zebrał w swojej pracy ogromną ilość faktów, jednak sam Deng funkcjonuje pośród nich wciąż jako postać pozytywna. To budzi sprzeciw szczególnie wśród chińskich naukowców pamiętających o wydarzeniach z czerwca 1989 roku w Pekinie. A także o tym, że Deng Xiaoping został wykreowany przez media i propagandę na malutkiego (148 centymetrów wzrostu) mężczyznę o wielkiej sile ducha i niezwykle dobrotliwym uśmiechu, ale w rzeczywistości musiał być bestią zdolną przetrwać i pokonać wszystkie potwory Pekinu. Przetrwał wszystkich i pokonał wszystkich…. W tym świetle zupełnie inaczej brzmi jego najsłynniejsza sentencja: "Nieważne, czy kot jest czarny, czy biały. Ważne, aby łowił myszy".

Źródło: WCT

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button