Wiadomości

Chiny: 36 ofiar wypadku autobusu dalekobieżnego

Chiny: Wczoraj we wczesnych godzinach rannych, długodystansowy autobus sypialny wiozący 39 osób, uderzył w tył cysterny z łatwopalnym metanolem. W wyniku zderzenia doszło do wybuchu ognia, który pochłonął 36 ofiar. Pozostałe 2 osoby zostały ciężko ranne, odwieziono je niezwłocznie do szpitala. Jedna osoba została uznana tymczasowo za zaginioną.

Wypadku autobusów długodystansowych są tragiczną codziennością na chińskich drogach. Zazwyczaj przyczyną kolizji jest zmęczenie kierowców, którzy spędzają za kierownicą po kilkanaście godzin bez przerwy.

Tym razem do tragedii doszło o 2:30 rano, w pobliżu miasta Yan'an, na autostradzie z Baotou do Maoming. Autobus uderzył w cysternę z bardzo dużą szybkością. Po ugaszeniu pożaru ekipy ratunkowe stwierdziły, że tył ciężarówki wbił się niemal do 1/3 długości autobusu. Obie osoby, które przeżyły wypadek, czyli 42 letni Zhang z Hothot w Mongolii Wewnętrznej oraz 27-letnia kobieta z prowincji Syczuan zostały bardzo poważnie ranne a dodatkowo poparzone. Przebywają na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Yan'an.

Dwaj kierowcy cysterny wyszli ze zdarzenia bez szwanku.

Yue Jiuxiang, szef sekcji strażackiej prowadzącej akcję ratunkową poinformował, że większość ciał ofiar nie nadawała się do identyfikacji. Dla dokonania identyfikacji niezbędne będą badania DNA. Badania te być może pozwolą ustalić los zaginionej ofiary.

Do wypadków autobusów sypialnych dochodzi na tyle często, że władze kilku prowincji chińskich wprowadziły ograniczenia dotyczące ruchu takich pojazdów. Po wypadku w lipcu 2011 roku, kiedy to w autobusie z Shandong do Hunan w płomieniach zginęło 41 osób, władze prowincji Shandong zakazały ruchu tego typu autobusów na terenie prowincji.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznej zakazało produkcji i sprzedaży długodystansowych autobusów sypialnych z dniem 1 marca tego roku. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego zaprzestało rejestracji tych pojazdów.

W Chinach jeździ w tej chwili ponad 30 tysięcy autobusów sypialnych, obsługując 5 tysięcy tras. To forma transportu wybierana chętnie przez ludzi uboższych, gotowych do jazdy w mało komfortowych warunkach przez kilka dób, w zamian za cenę niższą niż w przypadku kolei. Autobusy takie docierają w większości przypadków do miejscowości gdzie nie ma linii kolejowych.

Źródło: China Daily

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button