Wiadomości

Chiny: 80% uczniów śpi zbyt krótko

PEKIN – Jak donosi dzisiejsze wydanie dziennika  Beijing News prawie 80% chińskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów śpi zbyt krótko w stosunku do potrzeb dzieci w swoim wieku.

Czas przeznaczony na sen dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów skraca się nieustannie od momentu rozpoczęcia w Chinach badań nad tym problemem. Zgodnie z raportem "10 letni rozwój chińskiej młodzieży i dzieci (1999-2010)" opracowanym przez Chińskie Centrum Badań nad Dziećmi i Młodzieżą średni czas snu dzieci ze szkół podstawowych w roku 2010 wynosił 7 godzin i 37 minut. To aż o 1 godzinę i 22 minuty mniej niż w roku 2005.  W czasie weekendów te same dzieci śpią średnio 7 godzin i 49 minut o godzinę i 47 minut mniej niż 5 lat wcześniej.

Wstępnie sądzono, że tak gwałtowne skrócenie czasu odpoczynku wśród najmłodszych uczniów ma swoje źródło w dużej ilości czasu spędzanego przed ekranem komputera. Okazało się, że tak nie jest. Profesor Chu Hongqi z Uniwersytetu Pekińskiego stwierdził, że zjawisko to ma bezpośredni związek z coraz większą ilością obowiązków nakładanych na uczniów. Presja ze strony nauczycieli i rodziców powoduje, że dzieci poświęcają coraz więcej czasu nauce, pobierają dodatkowe lekcje, biorą udział w zajęciach pozaszkolnych. A wszystko po to, żeby po ukończeniu podstawówki i gimnazjum dostać się do jak najlepszego liceum i jak najlepsze studia. Zdobyć świetną pracę i zapewnić sobie świetlaną przyszłość.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button