Wiadomości

Chiny będą kontynuować wyważoną politykę monetarną

PEKIN – Chiny będą kontynuować wprowadzanie wyważonej polityki monetarnej, czyniąc ją jednocześnie bardziej elastyczną i celową – ogłosił w środę Ludowy Bank Chin (PBOC), bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej.Bank poinformował również o zamiarze uelastycznienia systemu kursu wymiany yuana w stosunku do głównych walut światowych. Jest to jeden z wniosków Komitetu Polityki Pieniężnej, którego kwartalne posiedzenie miało miejsce w środę.

„Chińska gospodarka jest w dobrej kondycji” – głosi oświadczenie Ludowego banku – „zmierza ona w kierunku osiągnięcia wytyczonych celów makroekonomicznych.”

Podkreślono również w oświadczeniu, że przed Chinami wciąż stoi wiele wyzwań, takich jak utrzymanie stałego i wysokiego wzrostu gospodarczego, restrukturyzacja systemu gospodarczego dla dopasowania go do systemu światowego, kontrola inflacji. Kryzys światowy zdaje się wprawdzie odchodzić do przeszłości, ale globalna gospodarka wciąż cierpi na problemy natury strukturalnej, co nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo gospodarcze Chin.

Oficjalny kurs dolara osiągnął kolejny rekord i został ustanowiony na poziomie 6,6936 w stosunku do dolara amerykańskiego.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button