Wiadomości

Chiny: Bohater największej afery korupcyjnej aresztowany

Lai Changxing, kiedyś publiczny wzór człowieka sukcesu, a później najintensywniej ścigany przez władze ChRL zbieg, mózg największej w historii Chin Ludowych afery korupcyjnej, został aresztowany na lotnisku w Pekinie. Do aresztowania doszło wczoraj po deportacji Lai z Kanady.

Deportacja i aresztowanie Lai Changxinga zakończyło trwającą 12 lat ucieczkę, a zarazem batalię prawną o uzyskanie prawa stałego pobytu w Kanadzie przez chińskiego wroga publicznego numer 1. Lai stał na czele grupy przemytniczej z Xiamen, która dokonała wielu przestępstw gospodarczych narażając skarb ChRL na straty liczone w miliardach dolarów. Lai wnioskował o przyznanie mu prawa stałego pobytu w Kanadzie uzasadniając swój wniosek twierdzeniem, że po powrocie do Chin zostanie skazany na karę śmierci. Oczywistym dowodem na poparcie twierdzenia Lai był fakt, że co najmniej 14 osób zamieszanych w aferę, której Changxing był główną postacią skazano na śmierć, a wyroki wykonano. Sprawa Lai spowodowała poważne ochłodzenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Kanadą a ChRL.

Do przełomu w sprawie doszło kiedy władze ChRL oświadczyły, że w przypadku Lai nie zostanie wydany wyrok śmierci. W efekcie tego oświadczenia sąd w Vancouver przychylił się do wniosku o ekstradycję Lai stwierdzając, że "Życie podsądnego znajduje się teraz w rękach rządu chińskiego".

Media chińskie nazwały aresztowanie Lai "triumfem sprawiedliwości". China Daily w komentarzu stwierdza, że Lai czeka wyrok dożywotniego więzienia. Prawdopodobnie tak się właśnie stanie. Lai przebywający w więzieniu będzie lepszym straszakiem dla potencjalnych beneficjentów propozycji korupcyjnych niż Lai pozbawiony życia. Ale być może potwierdzone zostaną plotki o tym, że afera, której był główna postacią obejmowała najważniejsze osoby w państwie, a te zrobią wszystko, aby uciszyć pojmanego właśnie zbiega.

lai-changxing, leszek ślazyk, import z chin,

Lai Changxing w Vancouver w roku 2006 po rozprawie przed Kandyjskim Sądem Federalnym, który odroczył jego ekstradycję

Historia Lai Changxinga jest w Polsce nieznana. Dlatego też postaram się ja przybliżyć w najbliższym czasie. Rzuca ona bowiem światło na rzeczywistość dzisiejszych Chin. Kariera tego właśnie człowieka, który ukończył 3 klasy szkoły podstawowej, aby potem stać się najbogatszym człowiekiem w kraju zawiera w sobie wszystkie elementy pokazujące, że od wewnątrz dzisiejsze Chiny to prawdziwy "wild, wild East.

 

Źródło: CBC News Canada, Time, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button