Wiadomości

Chiny: Brak prądu zatrzymał super pociąg

Zaledwie dwa tygodnie po hucznym uruchomieniu połączenia super szybkiej kolei (priorytetowego projektu infrastrukturalnego Chin) pomiędzy Pekinem a Szanghajem pasażerowie zostali uwięzieni na kilka godzin w pozbawionym klimatyzacji pociągu, kiedy na linii zabrakło prądu. Leszek Ślazyk

Jak pisze Reuters z powodu braku prądu ekspres łączący chińską stolicę z centrum finansowym stanął już dwa razy, odkąd 30 czerwca z wielką pompą otwarto to połączenie.

Jego otwarcie zorganizowano w czasie obchodów 90. rocznicy powstania Komunistycznej Partii Chin i chwalono jako znak modernizacji i chęci inwestowania w najnowocześniejszą infrastrukturę.

Pierwsza awaria sieci energetycznej była spowodowana przez uderzenie pioruna. Przyczyn drugiej na razie nie wyjaśniono.

– Występowanie awarii na tak długich liniach, kiedy działają one mniej niż dwa tygodnie, jest nieuniknione i zrozumiałe – przekonuje inżynier, którego cytuje "China Daily". – Takie awarie będą rzadsze, kiedy linia będzie w użyciu trochę dłużej – dodaje.

Szybkie pociągi pomiędzy Szanghajem a Pekinem skracają czas podróży na dystansie ponad 1300 km do około czterech godzin. Prędkość na linii zmniejszono z zapowiadanych 350 km/h do 300 km/h, oficjalnie, by obniżyć koszty eksploatacji oraz z powodu toczącego się śledztwa ws. korupcji, które budzi obawy związane z jakością wykonania inwestycji. Sprawę wyjaśniał w zeszłym miesiącu koncern Siemens, który sprzedał Chinom technologie na bazie której budowana jest cała sieć super szybkiej kolei w Chinach. Według informacji Siemensa dla tej konkretnej technologii prędkością graniczną jest szybkość 300 km/h. Przekraczanie przez pociągi tej prędkości grozi zniszczeniem pociągu i zagraża bezpieczeństwu jadących nim pasażerów. Leszek Ślazyk


Źródło: China Daily, PAP, SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button